Témata

Včera, dnes a zítra – výrobci řezných nástrojů

Průmysl České republiky se v důsledku anticovidových opatření nachází v přelomové době. V našem novém seriálu budeme hovořit s představiteli stěžejních průmyslových oborů, abychom se dozvěděli, jak vidí současnost a jak budoucnost. Dalším, koho jsme se na to zeptali, je Marek Kotrlý, ředitel společnosti Dormer Pramet.

Tento článek je součástí seriálu:
Včera, dnes a zítra...
Díly
Hana Janišová

Vystudovala Divadelní fakultu AMU. Většinu svého profesního života pracovala jako redaktorka v rozličných periodikách nebo na PR pozicích ve firmách různého zaměření, naposled z oblasti informačních technologií.
Osobně jí jsou blízká nejen témata týkající se techniky a technologií, ale například také z oblasti sociální nebo školství a další.
Pro MM Průmyslové spektrum pracuje od roku 2017. Její stěžejní mimopracovní aktivitou je ochrana zvířat.

Reklama

MM: Patří podle vás firmy, které vyrábějí řezné nástroje, materiály pro jejich výrobu či související sortiment, mezi oblasti, které byly dopadem anticovidových opatření na český průmysl postiženy nejvíce, nebo mezi ty, jichž se krize zatím fatálně nedotkla?

M. KotrlýV počátku pandemie, ve druhém kvartálu minulého roku, jsme zaznamenali velký propad objednávek. Bylo to i více než 30 %. Nástroje dodáváme do celého světa a situace se lišila v různých zemích podle lokálního průběhu a přijatých opatření. Současná doba pro nás vyznívá naopak pozitivně. Již v lednu jsem získali rekordní množství objednávek a tento trend pokračuje. Nyní takzvaně „nestíháme“ vyrábět. Snažíme se nabírat nové kolegy a navyšujeme výrobu. Limitem je pro nás jednoznačně trh práce, protože nejsme schopni najít rychle nové zaměstnance, což je v současných podmínkách zvláštní. A to přesto, že nabízíme dobré podmínky a pro vybrané profese 30tisícový náborový příspěvek a nejrůznější benefity. Pro nás měla krize tvar ostrého V, prudký propad loni od dubna a pak růst již od září. V letošním roce počítáme, že se dostaneme s výsledky nad rok 2019. Důvodů, proč se nám dnes daří a z krize vycházíme ještě silnější, je několik. Prvním je, že nejsme závislí na jednom trhu, a to nejen z pohledu zemí, ale také segmentů našich zákazníků. Například Čína je již z pandemie venku, vývoj tam je velice pozitivní.

Reklama
Reklama

MM: Které z oblastí výroby byly podle vás covidem postiženy více a které méně?

M. KotrlýSituace se liší v jednotlivých regionech, ale pokud mohu udělat nějaké zobecnění, tak vidím, že automobilový průmysl byl vloni hodně zasažen, ale v letošním roce se zde potřeba nástrojů vrátila. Výrazně ovlivněn je letecký průmysl a u něj bude asi návrat k normálu rozhodně delší. Pak jsou obory, kde vidíme, že spotřeba nástrojů prakticky zasažena nebyla. Pro nás je to například segment nástrojů pro železnice, na který se také soustředíme.

Marek Kotrlý

„Kvalitní nástroj a služby s ním spojené rozhodují o celé ekonomice strojírenských firem, které používají třískové obrábění.“ (Zdroj: Dormer Pramet)

MM: Ve všech oblastech výroby bylo podle mých informací ještě donedávna problémem najít kvalifikované pracovníky. Změnila se nějak tato situace konkrétně ve vašem oboru?

M. KotrlýAno, jak už jsem řekl, máme problém najít kvalifikované zaměstnance. Mám pocit, že se to ještě během poslední doby zhoršilo. Snažíme se maximálně podporovat technické vzdělávání a například začínáme nabízet i stipendijní program pro děti našich kolegů, abychom je motivovaly ke studiu technických oborů. Pokud se vrátím k současné situaci, plně chápu, že musíme podporovat obory, které jsou týdny zavřené z důvodu rozhodnutí vlády. Všichni se budeme chtít vrátit například do restaurací, až se pandemie dostane pod kontrolu. Na druhou stranu mám silný pocit, že některá opatření vlády vše zhoršují a drží nad vodou i firmy mimo dotčené obory, které nejsou schopny bez podpory fungovat. Tím je celý trh práce zakonzervován a zbaven potřebné flexibility. Stát by měl podporovat ty firmy, které jsou schopné nabízet perspektivní zaměstnání bez dlouhodobé podpory. Ekonomika se mění a některé subjekty bohužel nepřežijí. Udržovat je uměle při životě nemá smysl a zbytečně se vydávají veřejné prostředky.   

Covidové období nám, kromě velkého negativního zdravotního a sociálního zatížení, přineslo i hodně nových znalostí a schopností, například v oblasti digitalizace. Pojďme si je udržet.

MM: Jak vidíte budoucnost českých firem vyrábějících řezné nástroje?

M. KotrlýObor řezných nástrojů na obrábění je perspektivní a má budoucnost. Vidíme, že nástroje se používají i pro nové aplikace a rychle se rozvíjející segmenty. Kvalitní nástroj a služby s ním spojené rozhodují o celé ekonomice strojírenských firem, které používají třískové obrábění. Pro výrobu nástrojů jsou používány moderní technologie a poslední poznatky výzkumu a vývoje. Běžné je pracovat například s 3D tiskem. Výroba kvalitního řezného nástroje potřebuje velké know-how a zkušenosti. Budoucnost vidíme optimisticky a připravujeme další rozvoj firmy jak v technologiích, tak v kapacitě. Nemohu mluvit za ostatní výrobce v České republice, ale myslím, že i oni to vidí podobně.  

Reklama

MM: Myslíte, že stát dělá pro podporu tohoto oboru, co může či co by měl? Jak to je u nás ve srovnání se zahraničím?

M. KotrlýMůj názor je, že stát by měl především snížit administrativní zátěž firem a zajistit, aby opatření, ať už z EU, nebo státu, nás neznevýhodňovala vůči světové konkurenci. Samozřejmě musím znovu zmínit i propagaci a podporu technického školství.

MM: Domníváte se, že na „koronakrizi“ lze vidět i něco pozitivního?

M. KotrlýBavíme se o krizi způsobené pandemií. Můj názor je, že kromě velkého negativního zdravotního a sociálního zatížení nám to přineslo i hodně nových znalostí a schopností, například v oblasti digitalizace. Pojďme si je udržet. Myslím, že celý průmysl v České republice v poslední době ukázal, jak rychle je schopen reagovat na změny a zavádět nová opatření prakticky přes noc. O to víc pak mrzí některé komentáře na adresu průmyslových firem. Jinak samozřejmě všem nám přeji rychlý návrat k normálu. 

Vydání #5
Kód článku: 210519
Datum: 05. 05. 2021
Rubrika: Redakce / Rozhovor
Firma
Dormer Pramet

Společnost Dormer Pramet vznikla v roce 2014 spojením výrobce monolitních nástrojů Dormer Tools a společnosti Pramet Tools specializující se na výrobu nástrojů s vyměnitelnými břitovými destičkami ze slinutého karbidu. Spojení obou značek pod názvem Dormer Pramet přináší velkou výhodu v rozšíření sortimentu a propojení trhů. Svým stávajícím i novým zákazníkům nyní umožňujeme přístup k širokému spektru vysoce kvalitních nástrojů v kombinaci se snadno dostupnými službami ke spokojenosti všech zákazníků.

Nový komplexní sortiment nabízí celou řadu nástrojů pro všeobecné strojírenství – monolitní nástroje a nástroje s vyměnitelnými břitovými destičkami pro soustružení, frézování, vrtání a závitování.

Naše globální působení zahrnuje více než 20 obchodních zastoupení, výrobní závody na třech kontinentech a vysoce rozvinutou logistickou síť. S více než 700 zaměstnanci jsme schopni rychle reagovat na potřeby našich zákazníků a sdílet zkušenosti a znalosti, kdykoli a kdekoli jsou přesně zapotřebí.

Naši zákazníci a distribuční partneři mají přístup k našim bezkonkurenčním odborným znalostem prostřednictvím některého z našich pěti vzdělávacích a školicích center, která se nacházejí v Brazílii, České republice, Velké Británii, Rusku a USA.

Snažíme se vždy dostát pověsti odpovědného, čestného a stabilního výrobce, díky čemuž se zákazníkovi dostane vždy nejlepší péče. A to je i naše vize do budoucna.

Číst dál
Související články
Proporcionální ventily s IO-Link technologií

Emerson Aventics proporcionální ventily Sentronic Plus (614 serie) a Sentronic LP (617) jsou nyní k dispozici s integrovanou IO-Link komunikační technologií.

Slabina subdodavatelských řetězců

Díky pandemii koronaviru si v uplynulém roce našlo cestu k cyklistice spousta lidí a trh s koly, komponenty a cyklistickými doplňky, který dlouhodobě roste, nyní zažívá obrovský boom. To, že začíná více a více lidí jezdit na kole, se ale děje kontinuálně posledních několik let. Pandemie však tento nárůst zájmu výrazně urychlila. Zároveň však ale také odhalila některé slabiny globálního cyklistického trhu, které budou s největší pravděpodobností mít pro některé výrobce a prodejce kol či cyklo servisy vážné následky. Co se tedy vlastně stalo a co nás zřejmě čeká?  

Čtrnáctý ročník soutěže Ocenění českých podnikatelek úspěšně odstartován

Ve čtvrtek 3. června 2021 byl zahájen další ročník prestižní soutěže Ocenění českých podnikatelek, který odstartovala online konference Women in Business s podtitulem Nová realita roku 2021 a společný (re)start, most k jednotě a spolupráci. Tuto soutěž již tradičně vyhlašuje podnikatelská platforma Helas – Budujeme hrdé Česko. Patronkou letošního ročníku je Kateřina Kadlecová, generální ředitelka společnosti USSPA. 

Související články
Třpytivý svět krystalů

Turnovská společnost Crytur patří svým pojetím ke světovému unikátu. V přesně definovaných podmínkách pěstuje umělé krystaly z vlastního výzkumu a vývoje, které následně po opracování dodává buď jako specifické optické díly pro další celky, nebo přímo kompletní výrobky.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Implantáty z Čech až na konec světa

V 70. letech minulého století stál u zrodu prvních ortopedických implantátů v Čechách. V roce 1992 pak v rámci privatizace založil vlastní firmu téhož zaměření, jejíž výrobky dodnes pomáhají lidem znovu se hýbat. Ano, hovoříme o Stanislavu Beznoskovi a české firmě téhož jména, kterou dnes úspěšně řídí členové rodiny zakladatele.

MM Podcast: Glosa - Když se země otřásají v základech

Krize vyvolaná pandemií koronaviru v řadě oborů působí jako urychlovač trendů patrných před jejím vypuknutím. Mnoho odvětví si prochází zásadní strukturální transformací, ale část z nich – které se stát snaží podpůrnými prostředky za každou cenu stále držet nad vodou, zanikne. 

Vývoj UHT nástrojů
v plném proudu krizi navzdory

Hlavním motivem založení VaV centra Rotana byla připravenost na nové trendy v automobilovém a leteckém průmyslu a výroba vlastních produktů s vysokou přidanou hodnotou – konkrétně ultratvrdých (UHT) nástrojů pro speciální aplikace. Centrum je vybaveno nejmodernějšími technologiemi a stále se rozrůstá. Na kontě má několik úspěšně zakončených projektů v podobě prototypových nástrojů a užitných vzorů. O tom, na jakých projektech v centru pracují nyní a jaké mají plány do budoucna, jsme si povídali se třemi hlavními osobnostmi celého projektu vývoje a výroby UHT nástrojů.

Odměřovací pravítka, lanovka a Ferrari

Odměřovací pravítko je jednou z klíčových komponent obráběcího stroje. Zpravidla je ukryto hluboko uvnitř stroje a většina uživatelů obráběcích strojů jej nikdy na vlastní oči neviděla. Přesto jsou na ně kladeny velmi vysoké nároky. Musejí pracovat spolehlivě po dobu mnoha let, zaručovat očekávanou přesnost a rozlišení, a musejí být odolná proti znečištění, pronikání kapalin, prachu i třískám a proti spoustě dalších faktorů. A kdyby se náhodou něco pokazilo, musejí být snadno vyměnitelná.

Názorové fórum odborníků

V tomto vydání MM Průmyslového spektra se věnujeme mimo jiné tématu obráběcích strojů. Proto jsme s anketní otázkou oslovili zástupce výrobců a dovozců v této komoditě.
Čas jsou peníze. Každá minuta prostoje výrobního zařízení je nežádoucí, proto se dnes vedle vysoké produktivity u strojů očekává také jejich vysoká spolehlivost.

Stroje v pohybu – Sledování zásilek na dálku

Takzvaný internet věcí (IoT) nabízí mnoho možností. Základem této technologie je bezdrátová komunikace velkého počtu autonomních zařízení prostřednictvím datových sítí, jež jsou navrženy tak, aby datový přenos spotřeboval co nejméně energie. Toho využívají i moderní sledovací jednotky (lokátory), které mohou díky energetické úspornosti pracovat i několik let bez dobíjení baterií.

Fórum výrobních průmyslníků

Jakým způsobem se po 15 měsících od vypuknutí pandemie koronaviru tento stav projevuje ve vaší společnosti – jak z pohledu objemu zakázek, jejich realizace a ekonomiky jako takové (např. vlivem navýšení cen vstupních materiálů, nedostatku některých komponent)? Dokážete predikovat, jak se bude situace ve vaší komoditě vyvíjet ve druhé polovině roku, na čem bude záviset?

Fórum děkanů strojních fakult

Jak současná doba ovlivňuje realizaci smluvního výzkumu na již hotových projektech, resp. při akvizici nových? Zaznamenáváte aktuálně pokles zájmu firem o spolupráci?

Semináře nově s high-tech technologiemi

Školicí a tréninkové centrum společnosti Ceratizit ve Velkém Meziříčí prošlo v loňském roce rozsáhlou modernizací. Nové Technické centrum i technologie v něm bohužel kvůli pandemii covid-19 nemělo možnost navštívit mnoho zákazníků. Všichni pevně věříme, že se to brzy změní. Než se tomu tak stane, požádali jsme Jana Gryče, technického ředitele společnosti Ceratizit, aby nám představil, co je v centru nového a na co se mohou zákazníci těšit. Při té příležitosti jsme oslovili také Pavla Němečka, obchodně-technického zástupce společnosti Hermle, aby pohovořil o pětiosém stroji C 32 U, které je v centru nové.

Švédové jsou féroví a přímí obchodníci

Celosvětová pandemie covid-19 mění světa vytváří nové příležitosti a výzvy pro exportně orientované firmy. Zahraniční kanceláře CzechTrade registrují příležitosti v daných destinacích a vytvářejí partnerství českým výrobním společnostem a jsou jim nápomocni při vstupu na trh a upevnění jejich pozice.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit