Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Manažer je jen člověk - Vzdělávat se chytře
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Manažer je jen člověk - Vzdělávat se chytře

Současná doba je dobou neustálého růstu a rozvoje. Rostou firmy, sdružení, projekty, plány, a občas rostou i lidé.

Téměř by se dalo hovořit o módě. Je moderní rozvíjet se v nejrůznějších oblastech. A protože nabídka obvykle pokrývá poptávku, s jejím růstem se na současném trhu objevilo velké množství nejrůznějších kurzů, workshopů, tréninků a vzdělávacích programů. A s tím se také objevil problém, jak si vybrat takové vzdělávání, které bude opravdu fungovat a které vám něco přinese.

První úskalí na vás čeká již na začátku, při samotném výběru vzdělávacího programu. Množství nabízených programů je obrovské a existuje jen málo nápověd, jak vybrat ty opravdu kvalitní. Protože lidé dají na reference, často se na internetu a sociálních sítích objevují dotazy na kvalitu různých vzdělávacích programů. A obvykle jsou u nich vyjádřeny názory z obou krajních mezí – tedy ty do nebe vynášející i ty naprosto zatracující. Nic mezi tím. To vám ale ve výběru příliš nepomůže. Můžete samozřejmě pročítat všechny diskuze, ale ani to není asi to pravé. Dobré je hledat odborná vyjádření a názory lidí, kteří danou oblast opravdu znají.

Zkušenost a praxe

Co tedy můžete udělat? Hledejte, jak osoby kompetentní vyjadřovat se ke vzdělání, zkušené a mnoha kurzy protřelé, hodnotí jednotlivé dodavatele vzdělávání. To vám může napovědět. Ale hlavně experimentujte. Neváhejte domluvit si zkušební hodinu nebo alespoň možnost vidět záznam z výuky. Požádejte o kontakty na reálné a živé absolventy, kteří vám mohou odpovědět na vaše konkrétní dotazy. Pozvěte je na kávu a ptejte se i na nejmenší detaily. Věnujte dostatek času výběru samotnému, protože následná účast na vzdělávání, které nesplňuje vaše očekávání a nudí vás, je obrovskou ztrátou času, peněz a vaší další motivace.


Druhým úskalím je praktičnost. Množství teoretických kurzů je v mnohonásobné přesile oproti kurzům z praxe.

Druhým úskalím je praktičnost. Množství teoretických kurzů je v mnohonásobné přesile oproti kurzům z praxe. A co doopravdy potřebujete? Získat encyklopedické znalosti, nebo si osvojit dovednosti? Tuto otázku si při výběru vzdělávání pokládejte vždy. Jakým způsobem budete dovednosti používat v praxi a jak s tím začít již při vzdělávání samotném? Už vás nejspíše nebude bavit studovat několik měsíců či let, abyste praktické výsledky viděli až po ukončení studia. Naopak, současný a ve své podstatě jediný rozumný trend, je přímé propojení vzdělávání s praxí. Díky tomu získáváte nejen vědomosti, ale hlavně dovednosti a zkušenosti. A teprve díky nim v každodenním životě budete nově získané informace používat v praxi. Nenechte se tedy zahltit teorií, a pokud to přednášející sám nedělá, buďte to vy, kdo se bude neustále ptát, jak vše, co slyšíte, převést do praktického života.

Udělat chybu není chyba

Nebojte se zkoušet. Opravdu si můžete dovolit chybu, pokud se jedná o chybu ve jménu růstu a rozvoje. Pokud díky ní objevíte nové cesty a stanete se někým lepším, je pro vás taková chyba neocenitelná. A současně tím také ukážete cestu ostatním. Protože pokud si dovolíte udělat chybu, následně se z ní poučíte a příště uděláte věci jinak a lépe než druzí, budete pro ně nedocenitelnou inspirací. Postavíte se totiž proti zažitému paradigmatu, že chybovat je špatné. Byla to často právě naše výchova, ve které zazníval apel na bezchybnost a dokonalost, která nás dovedla až k tomu, že jsme se chyb začali obávat a nikdy jsme se nenaučili plně využít jejich potenciál. Nebojte se proto vystoupit z řady a změnit tento hloupý návyk. Chybujte, protože díky tomu budete růst.

A jak zpracovat strach a obavy z nového, z experimentů, z chyb? I zde existuje jednoduchá nápověda. Víte, kdo se nebojí experimentovat, neustále prozkoumává vše nové a dělá spousty chyb? Malé děti. Dovolte si tedy být občas malými dětmi. Sami sebe se zeptejte, co by v dané situaci udělalo malé dítě. Jak by se chovalo a co vše by vyzkoušelo? Mělo by nějaké limity či omezení? Většina odpovědí na tyto otázky je jasná. A vypovídá o tom, že dovednost chybovat a z našich chyb růst, máme již od narození. Jen ji nesmíme potlačovat. Pokud stále ještě váháte, je čas pustit se do akce. Je čas zkusit něco nového. Začít právě teď. A vyzkoušet v praxi, kde jsou vaše hranice a co vše se můžete naučit. Sami. Protože vy sami jste sobě těmi nejlepšími učiteli. Neutečete před sebou. Nemůžete si lhát, pokud sami nechcete. Znáte se nejlépe na celém světě. Máte tedy vše pro to, abyste sami sebe vedli k tomu nejlepšímu. Nebojte se být sami sobě učiteli a leadery. Máte větší moc, než jste si kdy mysleli. Máte moc stát se tím, kým opravdu chcete být. Kdy tedy začnete?

Institute of Applied Psychology

Mgr. Daniela Kolomazníková, MBA

daniela.kolomaznikova@vzdelavanizazitkem.cz

Další články

Management a řízení
Vzdělávání a školství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: