Projekt Národní centrum kompetence - STROJÍRENSTVÍ (NCKS) byl realizován od ledna 2019 do prosince 2022. V konsorciu bylo zapojeno celkem 26 účastníků, z toho 9 výzkumných organizací a 17 průmyslových partnerů.
Podstata názoru uvedeného v tomto titulku se v různých souvislostech a za rozličných okolností opakuje od brzkého rána až do pozdních nočních hodin. Pro mnoho z nás je to nejen téma konverzací na způsob „aby řeč nestála“, ale je to i náplň naší práce.
Dokonce představuje i majestát určité míry zodpovědnosti vůči našim dětem a studentům, ale i zodpovědnosti v rámci profese. Setkáváme se s tím dokonce na nejvyšších stupních institucí v naší zemi nebo na významných vystoupeních na zahraničních konferencích. Přiznám se, že v mém vnímání společenské reality se velmi často setkávám s podobnými jevy. Své názory sdílím s těmi, kteří se tím rovněž intenzivně zabývají. Otázka hledání moudrosti života ale nespočívá pouze ve vědomostech získaných při studiu, ale také v jejich praktickém využívání. Tím spíše, že vzdělání často zaměňujeme s moudrostí. Sami jsme ale svědky toho, že až přílišná moudrost života je přebita moudrostí intelektuálů. Je to jev s hlubokými kořeny velkomožného panstva feudální společnosti, dnes již povýšený na úroveň současné doby. Často se ale stává kořistí na úkor jiných přístupů využívajících vlastní komunikační způsobilosti směřující k manipulacím v co nejširší dimenzi.
Vše začíná u intrik vyvolaných neopodstatněnými nadějemi a končí degradací lidských názorů. Osvědčenými nástroji se stávají ideje slibující blahobyt, majetek či neomezený finanční kapitál. V takovém duchu se koncentrují různé komunity, spolky, sdružení, sekty či politické strany. Na nejvyšších příčkách společenského postavení bývají ideoví vůdci, nositelé rozdílných symbolů moci se svým vlastním hierarchickým uspořádáním, které však není opřeno o využitelné znalosti. Každý by měl pochopit, co je pro jeho život a rodinu to nejlepší. Pochopit, ale na základě čeho? Člověk se po staletí nedokázal vyrovnat s otázkou vzniku světa, obává se o svůj život a bojí se nebezpečí číhajícího na každém kroku. Jeho obavy rostou úměrně s množstvím informací o pohromách, neštěstích, událostech, které člověku berou dech. Bojuje se životem, nabírá odvahu a projevuje svoji iniciativu. Ale pak nastane šok! Něco se stane, něco neskutečně negativního, s čím předtím nepočítal a co ho zaskočilo. Co má ale dělat? Jak má dále žít? A tak se upne k modlitbám, v zoufalství hledá naději. Anebo se věci mohou odvíjet úplně opačným směrem. Spřátelí se s alkoholem, svět je mu lhostejný, kašle na všechno, co mu bylo v životě příjemné. Tehdy by za svoji lásku obětoval i vlastní život. Zapomněl ale, že již není sám sebou, ocitl se na okraji společnosti a sahá po tlumicích prostředcích, které by mu již nepřipomínaly nic z toho, co bývalo běžnou součástí jeho života.
Řešení však často nejsou směřována s vědomím vlastní životní cesty, jejich náročnost si vyžádala důraz na pozornost věnovanou plnějšímu využití známých, ale i nově nabytých vědomostí a skutečných obětí, jakož i prokazovanému zájmu v minulosti laskavých a milovaných lidí, které však již možná zklamal. Avšak oni dokážou odpustit a znovu vytvořit dobré vztahy. Napomohou přerodu nešastného člověka k jeho novému, hodnotnějšímu životu ve vzájemném chápání jako jediné entity na světě, která se nikdy nezopakuje, v jejímž závěru je ale konec pozemského života.
Proto je každý život tak vzácný a je potřeba pomoci jiným, kteří si života váží a dokážou v něm nacházet a konat dobro, avšak nyní se ocitli v těžké chvíli. Zároveň zažívají laskavou odezvu od svých blízkých a dostává se jim uznání za obětavost a vynaložené úsilí, a to často i v celospolečenském rámci.
S krizovým manažerem Petrem Karáskem, viceprezidentem České asociace interim managementu, jsme se sešli po pěti letech od posledního otevíracího rozhovoru pro náš časopis. Zajímalo nás, jakými turbulencemi z pohledu krizového manažera český průmysl za tu dobu prošel. Zda majitelé firem mění směr a portfolio svého podnikání. Zda se za pětileté období navýšil počet produktů s tuzemskou přidanou hodnotou, a jaké jsou aktuální podmínky pro podnikání v ČR.
Evropa, včetně České republiky, se potýká s ekonomickými problémy. České firmy a domácnosti bojují s téměř 20% inflací, vysokými cenami energií a zdražování nemá konce. Růst hrubého domácího produktu má na letošní i příští rok klesající tendenci a oživení se jeví v nedohlednu. Přesto, ekonom Petr Zahradník hlubokou recesi v 2. pololetí 2022 neočekává. Doufá, že na konci roku budeme aspoň mírně růst, a máme příležitosti se z recese proinvestovat.
Český export tvoří 80 % HDP a polovina všech tuzemských zaměstnanců působí v oblastech propojených s exportem. Jaká je současná situace u českých výrobců a exportérů? Jsou kroky ČNB pro ně přijatelné? Vyřeší migrační vlna situaci na českém trhu práce, a proč musí byznys počítat s politikou více než kdy jindy? Redakce MM Průmyslového spektra tentokrát diskutovala s místopředsedou Asociace exportérů České republiky Ing. Otto Daňkem.
Již brzké ráno ukáže, jaký by měl být dnešní den. Každopádně by neměl záviset pouze na počasí. Člověk by měl již večer myslet na to, co je nevyhnutelně nutné předem zvládnout a promyslet. Zda má vše po ruce, aby následující den přinesl požadované ovoce. S osobním důrazem na to, že je součástí týmu, za který je zodpovědný a jehož členové vytvářejí na sebe navazující dílčí cíle..
Pokrok je stav vizuální či předmětný. Nebo se na něj můžeme dívat v rozmezí časového průběhu změn určité entity posuzované v daném okamžiku jako výsledný stav. Pokrok je tedy nasměrování, zaznamenávání vývojové cesty, ale dost často výmluvným způsobem.
Znám mnoho lidí, kteří vystudovali několik univerzit, včetně zahraničních. Po absolutoriu získali vysokoškolské diplomy s příslušnými akademickými tituly, v řadě případů následně i vědeckými hodnostmi. Při setkáních v kampusech či jiných místech akt vzájemné výměny vizitek často promění smysl samotného setkání.
Ešte stále prichádzajú do môjho počítača desiatky novoročných želaní, mnohé v tradičnom rúchu, na Novoročnej pohľadnici, s peknými, majstrovsky zvládnutými grafikami. Omeškané novoročné želania človeka vedú k zamysleniu. Sú z úprimného srdca, alebo sú odosielateľom naprogramované v pamäti počítačov? Dnes sa už všetko automatizuje.
Prezident vzdělávací instituce Intercedu, profesor Štefan Kassay, renomovaný podnikatel, vědec a diplomat připravuje pro čtenáře a posluchače strojírenského měsíčníku MM Průmyslové spektrum své prihovory, ve kterých se snaží upozorňovat na aspekty současného světa. Každý měsíc k vám promlouvá a nabízí vám svůj pohled na dané téma.
Hypotéza či fantázia mi dovolia zadumať sa nad ideálom. Ideálny človek, ideálne spolužitie, ideálne vzťahy. Konštrukt ideálne fungujúceho mechanizmu, a to v celosvetovom rámci. Na prvý pohľad nemožné. Ale kto určil hranice nemožného? Prečo by som mal čo len dotyk s ideálom jednoznačne zamietnuť?
Často si dávame vysoké ciele, riskujeme, ideme dopredu hlava-nehlava. Niečo sa nám podarí, niekedy máme pocit, že sme mali šťastie, nič sa nám nestalo, inokedy padneme. Myslím si, že máme pri sebe anjelov strážnych, na prvom mieste naše manželky, ktoré nás jemne upozorňujú na nebezpečenstvá, a keď ich neposlúchneme, tak nám doma fúkajú rany.
Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem.
Proč jsme nejlepší?
a mnoho dalších benefitů.
... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou