Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Co se skrývá za značkou?
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Co se skrývá za značkou?

Takové nese jméno historická encyklopedie profesorky Jany Geršlové, která vyšla ve vydavatelství Professional Publishing a my s jeho laskavím svolením budeme zkrácené ukázky vybraných oborově tříděných značek postupně na stránkách časopisu zveřejňovat. Na adrese http://www.mmspektrum.com/co-se-skryva-za-znackou.html pak naleznete bližší informace o této knize vč. odkazu, kde je možné ji objednat.

AEG – přístroje pro domácnost aneb Edison v Německu

V roce 1883 založil Emil Rathenau (1838–1915) v Berlíně firmu „Deutsche Edison-Gesellschaft für angewandte Electricität“, když se mu podařilo v roce 1881 získat patenty na objevy Thomase Alvy Edisona v oblasti žárovek. Společnost byla přejmenována na „Allgemeine Elektrizitäts-Gesellschaft“, tedy AEG. Zpočátku se firma zaměřila na zhotovování elektrických žárovek, ale hlavní těžiště výroby firmy bylo v produkci spotřebičů poháněných elektřinou – od domácností až po elektrárny či dopravní prostředky, např. žárovky, generátory, elektromotory, kabely, lokomotivy, ohřívací přístroje, elektrické plotýnky a vařiče, kávovary, vařiče na vajíčka, elektrické zapalovače na cigarety, žehličky, elektrické čajníky, elektřinou poháněné pračky, ledničky, vysavače, psací stroje atd. V roce 1909 si nechala firma AEG jako ochrannou značku zapsat slovo „Fön“ pro své vlasové vysoušeče, jež se stalo synonymem pro tento přístroj. V 1945 byla firma zničena, postupně začala znovu vyrábět, roku 1967 byla do firmy AEG včleněna původní dceřiná společnost Telefunken (Společnost pro bezdrátovou telegrafii, zal. 1903) a její název byl přejmenován na AEG-Telefunken. Po roce 1990 AEG rozšířila své působení do nových spolkových zemí nabídkou automatizační techniky, systémů dopravy po dráze, elektrotechnických zařízení a komponentů, domácích spotřebičů a mikroelektroniky. Od roku 1994 je AEG součástí firmy Electrolux, světového výrobce domácích spotřebičů se sídlem ve Stockholmu.

 

Braun – od holicího strojku ke kávovaru

Značka Braun – to jsou malé elektrické přístroje širokého spektra uplatnění: holicí a epilační strojky, kuchyňské roboty nejrůznějšího nastavení, kávovary, žehličky, teploměry, měřiče krevního tlaku, přístroje na péči o vlasy, hodinky. Firma byla založena v roce 1921 ve Frankfurtu nad Mohanem Maxem Braunem (1890–1951). Prvním výrobkem byla spona hnacího řemenu značky Trumpf, kterou si Max Braun nechal také patentovat. Dva roky poté začal vyrábět součástky pro rozhlasový průmysl a od roku 1929 kompletní rozhlasové přijímače. V 1932 dokonce uvedl na trh kombinaci rádia a gramofonu v jednom, mezi lety 1936–1939 slavily velký úspěch také kufříkové verze rozhlasových přijímačů. Během 2. světové války vyráběla firma Braun rádiové přístroje a vysílačky. Teprve v roce 1947 mohla firma začít s velmi skromnou výrobou – prvními výrobky byly kapesní svítilny a malé rozhlasové přijímače. V roce 1950 se na trhu objevil první suchý elektrický holicí strojek firmy Braun. Novou koncepci firmy založili synové Artur a Erwin. Za jednotný design všech výrobků firma Braun sklízela řadu ocenění. Hlavními produkty firmy Braun byly – a jsou dodnes – holicí strojky, přístroje k péči o vlasy a přístroje pro domácnost až po elektrické zubní kartáčky. V 50. a 60. letech firma také vyráběla audiopřístroje, blesky k fotoaparátům, zapalovače, větrací jednotky, stolní lampy, kapesní kalkulačky a stolní budíky. Od r. 1967 přešla firma Braun do vlastnictví amerického koncernu Gillette Company, dnes součásti Procter & Gamble.


Gillette – holení na úrovni

Značka Gillette dala základ slovu „žiletka“ (v mnoha jazycích). King Camp Gillette (1855–1932) byl obchodním cestujícím ve státě Wisconsin v USA. Chtěl se prosadit a řídil se radou úspěšného vynálezce kovového korunkového uzávěru lahví s charakteristickými 24 zoubky z roku 1892, Williama Paintera: „Pokud chceš zbohatnout, musíš vynalézt něco, co lidé po použití zahodí.“ Nápadem byla vyměnitelná čepelka na holicím přístroji. Ke spolupráci přizval W. E. Nickersona (1853–1930), inženýra metalurgie. Spolu založili v r. 1901 společnost „American Safety Razor Company“ brzy přejmenovanou na „Gillette Safety Razor Company“. V prvním roce výroby 1903 prodala firma jen 51 přístrojů a 168 vyměnitelných čepelek. Díky mohutné reklamní kampani i nízké ceně a pohodlí našly „žiletky“ své příznivce. Od roku 1905 byly postupně otevírány pobočky v Londýně a Paříži. 1. světová válka firmě Gillette Company paradoxně pomohla – po vstupu USA do války dostala firma r. 1917 zakázku na tři miliony kusů holicích strojků a 36 milionů čepelek pro americkou armádu. Ve firmě se neustále uplatňovaly inovace a nové výrobky – např. nerezové žiletky (1969), čepelky zušlechtěné platinou (roku 1969), systém žiletek s dvojitým ostřím (1971), holicí systémy s výkyvnou hlavicí Contour (1978), holicí systém dvojitých čepelek Sensor (roku 1990) s jednotlivými pružně uloženými čepelkami nebo systémem tříbřitých čepelek Mach 3 (roku 1998). Od 2005 je koncern Gillette Company součástí koncernu Procter & Gamble.

 jana.gerslova@vsb.cz
//www.mmspektrum.com/co-se-skryva-za-znackou.html

Další články

Zajímavosti ve vědě a technice
Výzkum/ vývoj

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: