Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Na návštěvě v českém Solingenu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Na návštěvě v českém Solingenu

Více než dvousetletou tradicí se může pochlubit nožířská továrna v Mikulášovicích na Šluknovsku. Od roku 1955 firma pod značkou Mikov – Mikulášovický kovoprůmysl – dodává své výrobky do obchodní sítě v rámci celé Evropy, USA a Ruska. Sortiment stále přizpůsobuje poptávce rozsáhlého spektra zákazníků. Ročně vyrobí statisíce nožů.

Mikov, s. r. o., v současnosti zaměstnává v jednosměnném provozu celkem 60 zaměstnanců, jejichž věkový průměr je 45 let. Většina z nich je místních nebo dojíždí ze vzdálenosti maximálně do dvaceti kilometrů od Mikulášovic.

Mikov si zakládá na mistrovském fortelu svých zaměstnanců a kvalifikované pracovní síle. Při výběru nových zaměstnanců navázal spolupráci se Střední průmyslovou školou TOS Varnsdorf.

Nože jsou vyráběny ze sedmdesáti procent ruční prací. Ta se podílí zejména na výbrusech nožů, střenkách z kořenů tropických stromů, paroží a kompletaci zavíracích nožů. Každý nůž je originál.

„Chceme, aby naše výroba byla stále efektivní a velký důraz klademe na kvalitu. Jsme flexibilní v požadavcích zákazníků,“ uvádí generální ředitel firmy Mikov Ing. Miloš Pařík.


Budova nožířské továrny v Mikulášovicích na Šluknovsku

Sortiment výrobků

Ve výrobním programu jsou zastoupeny nože řeznické, kuchyňské, řemeslnické, zahradnické, lovecké, rybářské, záchranářské, armádní, sportovní, kapesní zavírací, vyhazovací a speciální. Mikov nabízí rovněž nože reklamní a kusovou výrobu nožů pro sběratele. V produkci kancelářských potřeb je tradičním výrobcem nůžek, sešívačů, děrovačů a ořezávacích strojků.

Legenda „rybička“

Nejznámějším výrobkem v sortimentu je nůž „rybička“, který se v mikulášovické továrně vyrábí téměř sto let. Jeho současná roční produkce se pohybuje v počtu       100 000 kusů, přibližně třetina vyrobeného množství se vyváží do zahraničí. Také tento nůž prošel vývojem. Plechové střenky nahradily zinkové, čepel je z nerezové oceli. Je cenově velmi dostupná. Její sestra z ryzího zlata je naopak nožem nejdražším. Vyrábí se v číslované sérii, cena jednoho nože je 191 000 Kč.

Novinky

„V loňském roce jsme uvedli do prodeje nůž List, který si získal mezi zákazníky mimořádnou oblibu, a designově oceněný nůž Pocket z nové produktové řady Progress, v letošním roce to byl nůž Patron,“ představuje Ing. Pařík.

Jak se vyrábí nůž

Výroba nože začíná výsekem dílů z ocelového pásu. Jde zejména o lisování kovů technologií přesného stříhání Feintool (250 t a 160 t). Tím se docílí přesné kontury dílů v řádu setin milimetru. Výsek je mnohem přesnější než řez laserovým či vodním paprskem.


Lis Feintool

Vyseknuté díly putují do kalírny, kde jsou tepelně zpracovány v průběžné a popouštěcí peci. Následně se v mokré brusírně docílí požadované geometrie ostří čepele. Při broušení je odebíráno větší množství materiálu. Každý stroj má svůj vodní okruh. Vzniká ocelový prach, který se odstraňuje pomocí magnetů. Výbrus čepelí je prováděn na poloautomatických strojích a také na nové CNC brusce Berger.


CNC bruska Berger

Polotovar čepele se následně brousí a vyleští v omílací lince Rössler. Výroba pokračuje skládáním jednotlivých částí nože do sestav. Z dílků se vytváří kostra nože, osazuje se střenkami a nýtuje. Poté přichází na řadu důležitý proces naostření. Posledními fázemi procesu výroby jsou výstupní kontrola a kompletace nože s příslušenstvím.


Výroba nože „rybička“

Důraz na design

Mikov třetím rokem spolupracuje s designérským studiem Olgoj Chorchoj. Výsledkem spolupráce je například kolekce kapesních zavíracích nožů Pocket, se kterou firma v letošním roce vyhrála soutěž Czech Grand Design v kategorii Výrobce roku – cena za průmyslový design Ministerstva průmyslu a obchodu. Tato kolekce nožů získala také cenu za nejlepší nový výrobek na Designbloku 2015 a nejprestižnější mezinárodní ocenění Red Dot Award: Product Design 2016.

V roce 2015 se Mikov jako jediný český podnik účastnil přehlídky světového designu Tokyo Design Week 2015 v Japonsku. Zájem zákazníků i prodejců vzbudily nejen novinky, ale i tradiční nože Mikov. Úkolem pro rok 2017 bude nalézt vhodného importéra a distributora, aby mohl být zahájen vývoz těchto výrobků do Japonska.

Průmysl 4.0

Ruční práce českých nožířů a automatizace výroby jdou ruku v ruce. V rámci dotačních programů byly nakoupeny nové stroje do výroby, avšak prioritou zůstává ruční práce.

Samozřejmě, že by se naše výroba dala předělat na robotickou a mohli bychom mít více operací automatizovaných. Globální firmy to tak sice mají, ale jsou méně flexibilní v požadavcích zákazníků,“ uzavírá Ing. Pařík.

Muzeum nožířské výroby

V areálu podniku se nachází Muzeum nožířské výroby, které seznamuje s vývojem nožířství a produkce nožů v Mikulášovicích. K vidění je více než tisícovka různých nožířských výrobků od velikosti 3 cm až po zavírací nůž, který váží 3 kg.

Zbyněk Koukolík, Mikulášovice

zbynek.koukolik@mmspektrum.com

Uložit

Další články

Inovace
Průmyslový design
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: