Témata

Život v korporátu: Z každé situace se můžeme mnoho naučit

Rakušan Bernd Bugelnig působí již 30 let v typické korporátní společnosti, nyní Capgemini. V současné době je country managerem pro Českou republiku, ale jeho cesta doslova napříč firmou byla v průběhu oněch tří desítek let opravdu bohatá na zkušenosti. Chceme-li tedy napsat článek na téma život v korporátu, je bezesporu právě pan Bugelnig tím pravým člověkem, z jehož myšlenek a názorů můžeme vycházet.

Tento článek je součástí seriálu:
Život v korporátu
Díly
Hana Janišová

Vystudovala Divadelní fakultu AMU. Většinu svého profesního života pracovala jako redaktorka v rozličných periodikách nebo na PR pozicích ve firmách různého zaměření, naposled z oblasti informačních technologií.
Osobně jí jsou blízká nejen témata týkající se techniky a technologií, ale například také z oblasti sociální nebo školství a další.
Pro MM Průmyslové spektrum pracuje od roku 2017. Její stěžejní mimopracovní aktivitou je ochrana zvířat.

Reklama

Vystudoval jsem informatiku na Technické univerzitě ve Vídni,“ vzpomíná Bernd Bugelnig. „Studium jsem ukončil ve svých 25 letech a už tenkrát jsem věděl, že chci pracovat jako technický odborník v IT průmyslu.

Už začátek jeho kariéry probíhal přesně podle jeho představ.

Mým prvním zaměstnavatelem byla společnost Philips, kde jsem zastával roli technického inženýra v PC Integration týmu,“ říká Bernd Bugelnig. „Na starosti jsem měl propojování osobních počítačů. Ty v té době byly úplnou novinkou na trhu. Po třech letech přišla zajímavá nabídka od Ernst & Young Consulting ve Vídni, kterou jsem přijal, a do EY Consulting jsem nastoupil jako technický konzultant se zaměřením na metodiky SW inženýrství a pomoc klientům při implementaci a používání nástrojů CASE (Computer aided software engineering). Tady jsem se vypracoval na projektového manažera, a později na tým lídra. Protože však byla v roce 2000 společnost EY Consulting převzata společností Capgemini, stal jsem se jejím členem.

Věřím, že z každého projektu a situace se můžeme mnoho naučit. Proto je důležité provádět reflexi po jejich skončení. Tím získáme vhled do toho, co fungovalo, a co ne,“ říká Bernd Bugelnig.
(Zdroj: Capgemini

Capgemini je společnost z oblasti IT a poradenských služeb, kterou najdete doslova po celém světě. Funguje jako strategický partner nejrůznějších firem, přičemž již více než 50 let využívá technologie k umožnění jejich obchodní transformace. Řeší celou šíři obchodních potřeb svých klientů, od strategie a návrhu až po řízení operací. Pracuje přitom s technologiemi, jako jsou cloud, umělá inteligence, konektivita, různé typy softwaru a digitální inženýrství. Tedy pro absolventa studia informatiky přesně ta pravá výzva.

Reklama
Reklama
Reklama

Capgemini mi umožnila pokračovat v mé pracovní kariéře,“ konstatuje Bernd Bugelnig. „Nejdříve jsem se stal vedoucím oddělení a členem správní rady Capgemini Austria. Převzal jsem odpovědnost za několik klientů z oblasti finančních služeb, jako jsou bankovnictví či pojišťovnictví, a veřejného sektoru. Byl jsem také odpovědný za různé projekty v několika východoevropských zemích – v Chorvatsku, Maďarsku, Slovensku i České republice, a samozřejmě v Rakousku, kde jsem působil jako account executive a také delivery manager. V roce 2015 jsem byl jmenován generálním ředitelem společnosti Capgemini Austria. Podařilo se mi dosáhnout růstu této společnosti a zároveň zvýšit ziskovost. Od ledna 2022 do června 2023 jsem působil jako account manager ve veřejném sektoru v Německu, kde jsem úspěšně vedl strategický plán pro rozsáhlý softwarový projekt v daňové oblasti.

Změny nejen v posledním desetiletí

Nedávno se Bernd Bugelnig stal novým country managerem pro Českou republiku. Podle jeho slov však na projektech v Čechách již v minulosti pracoval, například pro Českou spořitelnu. Nicméně ve své současné roli hodlá aktivně rozvíjet příležitosti českého trhu a rozšiřovat rozsah služeb pro stávající klienty.

Capgemini je společnost z oblasti IT a poradenských služeb, kterou najdete doslova po celém světě. Funguje jako strategický partner nejrůznějších firem, přičemž již více než 50 let využívá technologie k umožnění jejich obchodní transformace. (Zdroj: Capgemini)

Když se ohlíží zpět za oněmi uplynulými 30 lety svého působení v Capgemini, hodnotí změny, které za tu dobu zaznamenal: „V 90. letech se hodně rozšiřoval počet zaměstnanců, aby se organizace připravily na rok 2000, respektive na zavedení eura. Později přešly na implementaci standardních softwarových balíčků, jako byly core banking ve FS či SAP ve výrobě, a na zakázková softwarová řešení ve veřejném sektoru. V dnešní době musíte přidávat pro svého klienta hodnotu podnikání, abyste byli vnímáni jako důvěryhodný obchodní partner, který nejen reaguje na nabídky, ale také poskytuje pohled zvenčí a přináší inovace. Těmi jsou dnes míněny trendy, jako např. umělá inteligence, cloud, automatizace, agilita, které je třeba do organizací klienta implementovat. Za poslední desetiletí také výrazně vzrostl outsourcing, a to jak blízký, tak vzdálený. Příkladem je Indie.

Při tom všem samozřejmě dokáže hodnotit též výhody a nevýhody korporace oproti lokální firmě

Mezi klady lokální firmy patří určitě nezávislost, větší flexibilita, méně struktury shora dolů, méně požadavků na podávání zpráv,“ zamýšlí se na základě zkušeností. „Jako její nevýhody vnímám sníženou škálovatelnost, větší úsilí při navrhování/vývoji nových nabídek služeb, potenciálně obtížnější získávání seniorních talentů. Sám jsem vždy pracoval pro společnost ze stejné oblasti, ale domnívám se, že toto platí napříč obory podnikání.

Když není sníh, tak s rodinou – manželkou a dvěma dospělými dětmi – trávíme volný čas na golfu, právě proto, že můžeme být spolu. To je pro mě vlastně to nejvzácnější,“ říká Bernd Bugelnig. (Zdroj: Capgemini)

V hlavní roli motivace

Pokud se Bernda Bugelniga zeptáte, zda se v průběhu jeho pracovní kariéry odehrály příběhy či události, které mu utkvěly v hlavě, odpoví: „Během mé profesionální dráhy se událo několik zásadních momentů. Tyto zkušenosti byly pro mě nesmírně poučné, bez ohledu na to, zda byly pozitivní, nebo negativní. Věřím, že z každého projektu a situace se můžeme mnoho naučit. Proto je důležité provádět reflexi po jejich skončení. Tím získáme vhled do toho, co fungovalo, a co ne. Toto zhodnocení nám následně pomůže lépe se připravit na budoucí úkoly a výzvy.

Důležitá ve všech případech je totiž motivace. A to se pochopitelně netýká jen jeho samotného, ale též dalších manažerů, a pochopitelně i pracovníků na všech úrovních. Specialisté na lidské zdroje podle jeho slov říkají: „Lidé jsou obvykle motivováni (alespoň v našem oboru) a je odpovědností vedení, aby je nedemotivovalo.

Reklama

Takže z mého pohledu není žádný rozdíl, pokud jde o velikost společnosti!“ říká Bernd Bugelnig a dodává: „Velmi totiž závisí na typu manažera a jeho schopnosti být manažerem dobrým. Například mí rodiče vedli malou firmu v Rakousku a já i můj bratr, který také pracoval jako manažer v Capgemini, jsme po nich zdědili určitou dávku talentu. Kromě toho jsem se od rodičů naučil některé manažerské aspekty již velmi brzy, když jsem se už jako teenager zapojil do jejich podnikání. Některé manažerské dovednosti jsem se naučil na univerzitě a rozhodně hodně mi dala má kariéra. Takže si myslím, že je to kombinace – potřebujete určitou míru talentu, ale také rady od těch, kteří vás mohou vést správným směrem.

Být dobrým manažerem, a současně i dobrým manželem či otcem rodiny. To nejenže lze, ale je dokonce nutné to dokázat skloubit. (Zdroj: Capgemini)

Čas strávený s rodinou, je to nejvzácnější

Pochopitelně chce být dobrým manažerem, a současně i dobrým manželem či otcem rodiny. A nejenže to lze, ale je dokonce nutné to dokázat skloubit.

Například během zimy trávím volný čas na lyžích, řekl bych, že jsem dobrý lyžař. Současně rád hraji hokej, který mě baví, ale na angažmá v NHL to už nejspíš nebude,“ směje se Bugelnig. „No a když není sníh, tak s rodinou – manželkou a dvěma dospělými dětmi – trávíme volný čas na golfu, právě proto, že můžeme být spolu. To je pro mě vlastně to nejvzácnější.

Vydání #10
Kód článku: 231041
Datum: 04. 10. 2023
Rubrika: Redakce / Management a řízení
Související články
Svět zpoza volantu zatraceně rychlého náklaďáku

Sednout za volant, nastartovat, přidat plyn a ten držet na podlaze, pokud to jde. Šílená rychlost, mraky prachu za autem, to jsou atributy závodění, jak jej vidí spousta příznivců Rallye Dakar. V něm drží nepřehlédnutelnou roli klan Lopraisů. Ti starší si budou pamatovat na Karla Lopraise, Monsignora Dakar, který výrazně vstoupil do davu kamionů a dokázal pokořit i firemní flotily.

MM Podcast: Každé vítězství má svůj příběh

Olga Girstlová byla v 90. letech nepřehlédnutelnou součástí vznikajícího podnikatelského prostředí tehdejšího Československa. Společně se svým otcem a manželem založili v květnu 1990 společnost GiTy. Vsadili na komoditu s obrovským potenciálem technologického růstu. Po 15 letech manželé Girstlovi však dospěli k rozhodnutí společnost prodat a dále se věnovat jiným komoditám, jako například ekologickému stavitelství. 

Průkopníci využití umělé inteligence v počítačové bezpečnosti

S Miroslavem Trnkou se známe dlouhou dobu – od dob Invexu, kde jeho přednášky v rámci akcí o počítačových virech a ochraně proti nim patřily vždy k těm nejlepším na této akci. Jeho vždy velmi pečlivě připravené příspěvky vedly k zamyšlení o problematice ochrany uživatelů proti napadení počítačů.

Související články
Ve svém životě bych nic neměnil

Tuto charakteristiku nám sdělil na závěr našeho rozhovoru Zdeněk Pelc, šéf GZ v Loděnicích, který je další osobností našeho seriálu podnikatelských příběhů. Byl dlouhá léta ředitelem Gramofonových závodů, po Sametové revoluci pak pokračoval jako ředitel společnosti GZ Media, které se roku 2007 stal většinovým vlastníkem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Život podle profesora Kassaye

Profesor Štefan Kassay se řadí mezi klíčové osobnosti podnikatelského a vědeckého života, a to nikoliv pouze na Slovensku, ale i v okolních evropských zemích. Vyučil se jako soustružník a díky své neskonalé touze po poznání se vypracoval mezi evropskou elitu a nenašli byste zde jemu rovnému, který by dokázal v takové míře integrovat podnikatelské, ekonomické, vědecké, pedagogické a diplomatické znalosti, jako právě profesor Kassay. V oblasti vědy a vzdělávání vidí zásadní impuls pro rozvoj jednotlivce a společnosti a proto mj. založil svoji nadaci, která tyto kroky podporuje.

Dělejte to, co chcete vy, a nenechte se řídit blbci!

Paní Markéta Šichtařová je ředitelkou společnosti Next Finance, ve které spolupracuje se svým mužem Vladimírem Pikorou, hlavním ekonomem Next Finance, například na tvorbě ucelených zpráv pro odběratele jejich denního zpravodajství.

Nastal čas očisty a posílení

V rámci našeho seriálu podnikatelských příběhů vám představujeme lidi s mozkem a srdcem na pravém místě, kteří celý svůj profesní život věnují tvorbě firemního ekosystému pro společenské uspokojení a profesní realizaci svých zaměstnanců podílející se na vzniku produktu, jež zajistí stabilitu a perspektivu pro další léta existence firmy. Tentokráte jsme hovořili s ing. Lubošem Švecem, který před 27 lety zprivatizoval tehdejší Teslu Vráble nedaleko slovenské Nitry, kde nyní naleznete špičkový strojírenský provoz.

Růst navzdory pandemii

Jen málo oborů v ČR si zachovalo svůj růst i v době koronavirové pandemie. Vedle internetového retailu či logistiky je to oblast podnikových služeb. Obor, který vznikl zhruba před 15 lety, zaměstnává bezmála 120 tisíc lidí a staví na tradici českého průmyslu a díky digitálním technologiím není závislý na konkrétním místě výkonu práce.

Dělám věci jinak, než jsou zaběhlé stereotypy

Královstvím Vladimíra Kováře je jeho firma Unicorn. Firma vznikla v roce 1990 poté, co Vladimír Kovář pracoval na VŠE jako systémový programátor. Poté za zlomek ceny originálních školení vyškolil spoustu uživatelů, systémáků i programátorů v Sinixu, operačním systému založeném na Unixu od společnosti Siemens. Tady poznal, co firmám chybí, co potřebují ke svému chodu - a tak se mu rozšířily obzory o další témata. Tady lze viděl počátek Unicornu.

Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

Štěstí přeje připraveným!

Cesta antivirového řešení Avast od prvních nápadů ve Výzkumném ústavu matematických strojů k firmě o 1 700 zaměstnancích Avast Software obývající několik pater nové budovy na Pankráci, byla dlouhá a někdy trnitá. Zakladateli a tvůrci myšlenky na vytvoření vlastního antivirového programu, ze kterého se postupem doby stal ochranný systém bránící napadením, jsou Pavel Baudiš a Eduard Kučera.

Strojaři na hrad prostě patří!

Strojírenství je páteří průmyslu. Dokazuje to i skutečnost, že na podzim loňského roku si ve Španělském sále Pražského hradu významné strojařské firmy převzaly ocenění v rámci vyhlášení 26. ročníku Českých 100 nejlepších.

Podpora rozvoje mladých technologicky orientovaných firem

Je všeobecně známo, že zejména v počátečních fázích podnikání či inovačního cyklu, kdy firma vyvíjí nový, nebo modifikuje již existující produkt pro zcela nové využití, vzniká celá řada otázek spojených s designem produktu, se strategií jeho komercializace, s definicí vhodných zahraničních trhů a se smysluplným byznys modelem. Jedná se o kritickou fázi rozvoje firem, protože jen malé části z nich se podaří touto fází projít bezi zásadních problémů.

Metody a techniky pro inovační projekty

V mnoha podnicích se snaží o inovace, avšak výtěžnost nápadů od zaměstnanců je nízká. Proč?

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit