Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Made in Česko - Laser pro nové obzory
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Made in Česko - Laser pro nové obzory

Šedý zákal. Tak se nazývá oční choroba, která jen v České republice sužuje bezmála půl milionu lidí. Ročně se v Česku provede 100 tisíc zákroků k jeho odstranění. V posledním desetiletí však odstraňování šedého zákalu postoupilo o třídu výš. Americká společnost Excel Lens ve spolupráci s českým lékařem Pavlem Stodůlkou vyvinula zcela nový unikátní laser pro operace šedého zákalu, který odstraňuje některé nevýhody femtosekundových laserů.

Kompaktní laser nazvaný Capsulaser v roce 2016 představil, v rámci mezinárodního kongresu odborníků z Evropské společnosti kataraktové a refrakční chirurgie (ESCRS), prostřednictvím originální videoprezentace právě jeho spolutvůrce – MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR, primář oční kliniky Gemini. Členové ESCRS video dokonce ocenili prvním místem v kategorii inovace v oční chirurgii.


Spolutvůrci Capsulaseru jsou lékaři Pavel Stodůlka z ČR a David Mordaunt z USA.

Kompaktní Capsulaser se používá na začátku operace šedého zákalu při přípravě k odstranění zkalené čočky. Nový laser provádí tuto část operace nejrychleji na světě – pouze za jednu sekundu. Kromě toho je mnohem menší a provozně levnější než femtosekundové lasery. Laser byl vyvinut výhradně pro operace šedého zákalu a umožňuje precizně a šetrně provádět klíčový krok operace, který má zásadní vliv na kvalitu a dlouhodobou stabilitu výsledku,“ vysvětluje MUDr. Stodůlka.

Název Capsulaser je složen ze dvou slov – capsula, což je anglický název pro pouzdro oční čočky, a laser. Capsulaser se používá právě pro otevření pouzdra oční čočky. Takže název doslova znamená laser pro pouzdro čočky.

Česko-americká myšlenka

Jak se vlastně zrodila myšlenka na spolupráci českého lékaře s americkou společností Excel Lens?

„V roce 2012 jsem provedl první laserovou operaci šedého zákalu v ČR a zároveň to byla první operace laserem Victus v Evropě,“ vzpomíná MUDr. Stodůlka. „Brzy jsem si však uvědomil, že tento způsob operace je velmi drahý a poměrně složitý. Stejně přemýšlel i David Mordaunt z USA, který podobný laser vyvinul a firmu na jeho výrobu prodal. Znali jsme se z mezinárodních kongresů o oční chirurgii a pustili se spolu do vývoje malého a podstatně jednoduššího laseru pro otevření pouzdra lidské čočky při operaci šedého zákalu. První prototyp byl na světě poměrně brzy, ale museli jsme jej postupně zdokonalovat, což vlastně děláme dodnes. Zároveň spolupracuji i na dalších projektech vývojů nových laserů. Nejdále je laser francouzské firmy Keranova, kterým jsem také provedl první operace na světě a který je nyní nejrychlejším laserem na světě pro operace očních vad.“


V rámci kliniky Gemini zatím s Capsulaserem pracuje pouze MUDr. Stodůlka.

Podívejme se nyní zpět v čase. V roce 1989 bylo v České republice provedeno 11 tisíc operací šedého zákalu, v roce 2013 už to bylo 80 tisíc zákroků a v roce 2015 počet operací překročil hranici 100 tisíc. S rostoucím počtem operací je nutné zdokonalovat i operační metody. Při operaci šedého zákalu je nutné odstranit z oka zakalenou čočku, která zhoršuje kvalitu vidění, a nahradit ji čočkou umělou. K tomu se ještě v nedávné době používal ultrazvuk. Od roku 2012 se šedý zákal v Česku operuje také laserem a od roku 2016 pak vstupuje do hry převratný Capsulaser. Ten získal v roce 2018 tzv. CE známku, takže se dnes může používat k operacím v celé Evropské unii. Zatím jej má k dispozici jen hrstka vybraných odborníků. Jejich počet se však postupně zvyšuje, takže již byla tímto laserem provedena více než tisícovka očních operací.
Capsulaser má v celé EU zatím k dispozici jen hrstka vybraných odborníků.

„V roce 2019 se náš Capsulaser začal používat i v Japonsku, což je významné, protože Japonsko je považováno v oční chirurgii za opravdovou špičku v technických inovacích,“ konstatuje MUDr. Stodůlka.

V rámci kliniky Gemini zatím s Capsulaserem pracuje pouze sám jeho spolutvůrce.

„Například dnes jsem udělal asi 10 operací,“ říká. „Vždy pečlivě vyhodnocujeme výsledky a pořád ještě dostáváme nápady, jak laser dále po krůčcích vylepšovat.“

Lze dojít za obzor?

Možnosti využití laseru v lékařství – a to i mimo oční chirurgii, jsou samozřejmě obrovské.

„Nikdo neví, kde se vývoj zastaví,“ uvažuje primář Pavel Stodůlka. „Největší revolucí, o které se v souvislosti s lasery v oční chirurgii mluví, je změna refrakčního indexu očních tkání nebo nitroočních čoček laserem. Dosud, pokud jsme chtěli změnit dioptrie oka, tak jsme laserem měnili tvar oční rohovky nebo se vyměnila oční čočka. Dvě firmy v USA však už testují laser, který dokáže vytvořit např. v oční rohovce asi 10 mikrometrů tenkou vrstvu o změněném indexu lomu světla, která dokáže zaostřit vidění, aniž by se změnil tvar rohovky. Otevírá to dosud netušené nové možnosti a staví na hlavu celou optickou teorii užívanou celými generacemi očních lékařů.“


Gemini

Soukromá oční klinika Gemini provozuje 10 pracovišť po celé ČR a jedno též ve Vídni. Zdejší kvalitní zdravotní péče je výsledkem týmu zkušených zdravotníků, pracujících se špičkovou technikou. V čele týmu stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR, oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí, který kliniku v roce 2003 založil.


Kde ještě?

Oční chirurgie není jediným medicínským oborem, kde se laser uplatňuje. K dalším oborům, ve kterých dosud našel využití, patří i neurologie, chirurgie, plastická chirurgie, dermatologie, gynekologie nebo stomatologie, a (možná překvapivě) také fyzioterapie.

 

Hana Janišová

jana.janosova@gemini.cz 

Další články

Inovace
Nekonvenční technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: