Témata

Made in Česko - Laser pro nové obzory

Šedý zákal. Tak se nazývá oční choroba, která jen v České republice sužuje bezmála půl milionu lidí. Ročně se v Česku provede 100 tisíc zákroků k jeho odstranění. V posledním desetiletí však odstraňování šedého zákalu postoupilo o třídu výš. Americká společnost Excel Lens ve spolupráci s českým lékařem Pavlem Stodůlkou vyvinula zcela nový unikátní laser pro operace šedého zákalu, který odstraňuje některé nevýhody femtosekundových laserů.

Tento článek je součástí seriálu:
Made in Česko
Díly

Kompaktní laser nazvaný Capsulaser v roce 2016 představil, v rámci mezinárodního kongresu odborníků z Evropské společnosti kataraktové a refrakční chirurgie (ESCRS), prostřednictvím originální videoprezentace právě jeho spolutvůrce – MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR, primář oční kliniky Gemini. Členové ESCRS video dokonce ocenili prvním místem v kategorii inovace v oční chirurgii.

Spolutvůrci Capsulaseru jsou lékaři Pavel Stodůlka z ČR a David Mordaunt z USA.

Kompaktní Capsulaser se používá na začátku operace šedého zákalu při přípravě k odstranění zkalené čočky. Nový laser provádí tuto část operace nejrychleji na světě – pouze za jednu sekundu. Kromě toho je mnohem menší a provozně levnější než femtosekundové lasery. Laser byl vyvinut výhradně pro operace šedého zákalu a umožňuje precizně a šetrně provádět klíčový krok operace, který má zásadní vliv na kvalitu a dlouhodobou stabilitu výsledku,“ vysvětluje MUDr. Stodůlka.

Název Capsulaser je složen ze dvou slov – capsula, což je anglický název pro pouzdro oční čočky, a laser. Capsulaser se používá právě pro otevření pouzdra oční čočky. Takže název doslova znamená laser pro pouzdro čočky.

Česko-americká myšlenka

Jak se vlastně zrodila myšlenka na spolupráci českého lékaře s americkou společností Excel Lens?

„V roce 2012 jsem provedl první laserovou operaci šedého zákalu v ČR a zároveň to byla první operace laserem Victus v Evropě,“ vzpomíná MUDr. Stodůlka. „Brzy jsem si však uvědomil, že tento způsob operace je velmi drahý a poměrně složitý. Stejně přemýšlel i David Mordaunt z USA, který podobný laser vyvinul a firmu na jeho výrobu prodal. Znali jsme se z mezinárodních kongresů o oční chirurgii a pustili se spolu do vývoje malého a podstatně jednoduššího laseru pro otevření pouzdra lidské čočky při operaci šedého zákalu. První prototyp byl na světě poměrně brzy, ale museli jsme jej postupně zdokonalovat, což vlastně děláme dodnes. Zároveň spolupracuji i na dalších projektech vývojů nových laserů. Nejdále je laser francouzské firmy Keranova, kterým jsem také provedl první operace na světě a který je nyní nejrychlejším laserem na světě pro operace očních vad.“

V rámci kliniky Gemini zatím s Capsulaserem pracuje pouze MUDr. Stodůlka.

Podívejme se nyní zpět v čase. V roce 1989 bylo v České republice provedeno 11 tisíc operací šedého zákalu, v roce 2013 už to bylo 80 tisíc zákroků a v roce 2015 počet operací překročil hranici 100 tisíc. S rostoucím počtem operací je nutné zdokonalovat i operační metody. Při operaci šedého zákalu je nutné odstranit z oka zakalenou čočku, která zhoršuje kvalitu vidění, a nahradit ji čočkou umělou. K tomu se ještě v nedávné době používal ultrazvuk. Od roku 2012 se šedý zákal v Česku operuje také laserem a od roku 2016 pak vstupuje do hry převratný Capsulaser. Ten získal v roce 2018 tzv. CE známku, takže se dnes může používat k operacím v celé Evropské unii. Zatím jej má k dispozici jen hrstka vybraných odborníků. Jejich počet se však postupně zvyšuje, takže již byla tímto laserem provedena více než tisícovka očních operací.

Capsulaser má v celé EU zatím k dispozici jen hrstka vybraných odborníků.

„V roce 2019 se náš Capsulaser začal používat i v Japonsku, což je významné, protože Japonsko je považováno v oční chirurgii za opravdovou špičku v technických inovacích,“ konstatuje MUDr. Stodůlka.

V rámci kliniky Gemini zatím s Capsulaserem pracuje pouze sám jeho spolutvůrce.

„Například dnes jsem udělal asi 10 operací,“ říká. „Vždy pečlivě vyhodnocujeme výsledky a pořád ještě dostáváme nápady, jak laser dále po krůčcích vylepšovat.“

Lze dojít za obzor?

Možnosti využití laseru v lékařství – a to i mimo oční chirurgii, jsou samozřejmě obrovské.

„Nikdo neví, kde se vývoj zastaví,“ uvažuje primář Pavel Stodůlka. „Největší revolucí, o které se v souvislosti s lasery v oční chirurgii mluví, je změna refrakčního indexu očních tkání nebo nitroočních čoček laserem. Dosud, pokud jsme chtěli změnit dioptrie oka, tak jsme laserem měnili tvar oční rohovky nebo se vyměnila oční čočka. Dvě firmy v USA však už testují laser, který dokáže vytvořit např. v oční rohovce asi 10 mikrometrů tenkou vrstvu o změněném indexu lomu světla, která dokáže zaostřit vidění, aniž by se změnil tvar rohovky. Otevírá to dosud netušené nové možnosti a staví na hlavu celou optickou teorii užívanou celými generacemi očních lékařů.“

Gemini

Soukromá oční klinika Gemini provozuje 10 pracovišť po celé ČR a jedno též ve Vídni. Zdejší kvalitní zdravotní péče je výsledkem týmu zkušených zdravotníků, pracujících se špičkovou technikou. V čele týmu stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR, oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí, který kliniku v roce 2003 založil.

Kde ještě?

Oční chirurgie není jediným medicínským oborem, kde se laser uplatňuje. K dalším oborům, ve kterých dosud našel využití, patří i neurologie, chirurgie, plastická chirurgie, dermatologie, gynekologie nebo stomatologie, a (možná překvapivě) také fyzioterapie.

Hana Janišová

jana.janosova@gemini.cz

Související články
MM Podcast: Každé vítězství má svůj příběh

Olga Girstlová byla v 90. letech nepřehlédnutelnou součástí vznikajícího podnikatelského prostředí tehdejšího Československa. Společně se svým otcem a manželem založili v květnu 1990 společnost GiTy. Vsadili na komoditu s obrovským potenciálem technologického růstu. Po 15 letech manželé Girstlovi však dospěli k rozhodnutí společnost prodat a dále se věnovat jiným komoditám, jako například ekologickému stavitelství. 

CIMT 2021 plně prezenční

Zatímco je celý svět paralyzovaný restrikcemi proti šíření koronaviru covid-19, v Pekingu byl dnes zahájený veletrh obráběcích a tvářecích strojů China International Machine Tool Show CIMT 2021 v plné prezenční formě a téměř shodného rozsahu, jako ročníky předešlé. Ve stejný den a po celý týden, jako Hannover Messe Digital Edition – průmyslový veletrh v plně digitální platformě.

Hannover Messe 2021

Inovace, vytváření sítí a sdílení zkušeností ve věku průmyslové transformace – to jsou klíčová motta, která představují letošní ročník digitálního Hannover Messe, na kterém více než 1 800 vystavovatelů představí svá řešení pro výrobu a energetické systémy budoucnosti. Od umělé inteligence po robotiku, od ochrany klimatu po vodík. Nejdůležitější světový průmyslový veletrh plní svoji roli jako inovační a síťová platforma a vytváří uprostřed koronové pandemie globální platformu pro výměnu zkušeností v době průmyslové transformace.

Související články
MM Podcast: Glosa - God Save the Queen

V naivní představě ekonomického perpetuum mobile zaměstnáváme v poměru k reálné ekonomice nejvyšší počet lidí ve státní a veřejné správě v rámci nejrozvinutějších zemí OECD. Rakovinotvorný rozbujelý a nevýkonný úřednický aparát, vědomě bojkotující vznik e-státu, dokonale paralyzuje správu věcí veřejných. A jeho solidarita s aktuálně zdecimovaným privátním sektorem? Home office na 100 % mzdy, její valorizace, statisícové odměny na MF za ušetřené miliardy (…). 

Související články
V hlavní roli strojař

Fakulta strojní VŠB-TUO se pro letošní rok v rámci náborové kampaně vrací k úspěšné sérii V hlavní roli strojař. Kampaň komunikuje myšlenku, že strojaři jsou hvězdy hrající hlavní roli v moderním světě. Jejím cílem je zlepšit vnímání oboru strojírenství, posílit brand fakulty, a samozřejmě také nalákat uchazeče ke studiu strojařiny.

Chytrá kombinace systémů

Vývoj obráběcích technologií v minulém století nabral na obrátkách. Dnes jsme tuto technologii dotáhli téměř k dokonalosti – jsme schopni vyrobit předměty libovolných tvarů v přesnostech na tisíciny milimetru. Dalo by se říct, že pro zlepšení zde už příliš prostoru nezbývá, přesto nás přední výrobci obráběcích strojů a nástrojů pravidelně přesvědčují o opaku. Progresivní a inovativní přístup společnosti Ceratizit je toho jen dalším důkazem. Nedávno na trh uvedla přesnou vyvrtávací hlavu Komflex z produktové řady Komet, která umožňuje automatickou korekci průměru v případě vyvrtávání přesných otvorů. Jak to nástroj dokáže, upřesňuje v následujícím rozhovoru technický ředitel společnosti Ceratizit Česká republika Ing. Jan Gryč.

MSV ve znamení materiálů i technologií

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro Mekku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, mimo lidi z dalších oborů, setkají i výrobci plastů a též špičkových zařízení pro plastikářskou výrobu. Na naše otázky odpovídají Pavel Tuláček, jednatel společnosti Gorilla Machines, a David Svoboda, jednatel Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery Česko.

Aditivně s nadzvukovou rychlostí

Společnost Hermle je známá především pro svá přesná pětiosá obráběcí centra a nadstandardní servis. Už málokdo ví, že vyvinula také stroj pro aditivní výrobu kovových dílů. Přestože je i tato technologie založena na postupném vrstvení kovového prášku na součást, nedochází zde ke spékání prášku laserovým paprskem, ale kovový prášek je tryskou doslova nastřelován na díl nadzvukovou rychlostí. Na detaily jsme se zeptali technického zástupce společnosti Hermle Pavla Němečka.

Názorové fórum odborníků

Respondenty jsme požádali o jejich názor na podobu budoucích technologií. Současná situace přinesla mnoho omezení, mezi jinými postihla také dodavatelské řetězce, znemožnila včasné dodávky do výrobních podniků a přinesla vyšší nároky na bezpečnost zaměstnanců. Jaké nové technologie podle vás mají v současné situaci největší potenciál se prosadit?

Svařování mědi pomocí vláknového laseru

Rychlý rozvoj v oblasti elektromobility vede ke zvýšení poptávky po svařování mědi. To, co ji činí pro danou aplikaci ideální (tj. vysoká elektrická a tepelná vodivost), ji zároveň činí obtížně svařitelnou konvenčními vláknovými lasery. Díky vyšší efektivitě, zhruba dvojnásobné, někteří výrobci zkoušejí používat zelené pevnolátkové lasery. Výsledkem je stabilnější a méně citlivý proces, než jaký byl možný u standardních vláknových laserů.

Procesně stabilní zpracování recyklátů

Do roku 2025 si Evropská unie klade za cíl ročně více než zdvojnásobit používání recyklátů při výrobě plastových výrobků [1, 2]. K dosažení tohoto cíle jsou kromě závazku firem působících na trhu a vyšší kapacity při zpracování plastového odpadu zapotřebí především nové technologie zpracování. Recykláty je nutné používat v daleko větší míře a v ještě vyšších poměrech. S novými procesy vstřikování na jedné straně a inteligentní podporou na straně druhé sleduje výrobce vstřikovacích strojů Engel různé a často velmi slibné přístupy. Výroba boxů a kontejnerů ukazuje na velký potenciál.

Uplatnění kovového 3D tisku

Společnost Misan z Lysé nad Labem se aditivními technologiemi kovových dílů zabývá a tato zařízení v České republice distribuuje už osm let. Dalo by se říct, že je jedním z průkopníků s těmito technologiemi na českém trhu. Z toho pochopitelně vyplývají také její bohaté zkušenosti s touto relativně mladou výrobní disciplínou. Na otázky, kde tyto technologie nacházejí uplatnění a v jakých oblastech mohou vyniknout, jsme se ptali aplikačního inženýra pro kovové aditivní technologie Jana Hudce.

Aditivní výroba velkých dílů

Porto patří k největší průmyslové oblasti Portugalska. Od roku 1956 zde sídlí přední světový výrobce strojů technologie tváření – společnost Adira.

Fórum výrobních průmyslníků

Jaké zásadní problémy vám současná doba přináší do chodu firmy, jak se je snažíte řešit a s jakým výsledkem?

Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členy naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit