Témata
Reklama

Made in Česko - Laser pro nové obzory

Šedý zákal. Tak se nazývá oční choroba, která jen v České republice sužuje bezmála půl milionu lidí. Ročně se v Česku provede 100 tisíc zákroků k jeho odstranění. V posledním desetiletí však odstraňování šedého zákalu postoupilo o třídu výš. Americká společnost Excel Lens ve spolupráci s českým lékařem Pavlem Stodůlkou vyvinula zcela nový unikátní laser pro operace šedého zákalu, který odstraňuje některé nevýhody femtosekundových laserů.

Tento článek je součástí seriálu:
Made in Česko
Díly

Kompaktní laser nazvaný Capsulaser v roce 2016 představil, v rámci mezinárodního kongresu odborníků z Evropské společnosti kataraktové a refrakční chirurgie (ESCRS), prostřednictvím originální videoprezentace právě jeho spolutvůrce – MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR, primář oční kliniky Gemini. Členové ESCRS video dokonce ocenili prvním místem v kategorii inovace v oční chirurgii.

Reklama
Reklama
Spolutvůrci Capsulaseru jsou lékaři Pavel Stodůlka z ČR a David Mordaunt z USA.

Kompaktní Capsulaser se používá na začátku operace šedého zákalu při přípravě k odstranění zkalené čočky. Nový laser provádí tuto část operace nejrychleji na světě – pouze za jednu sekundu. Kromě toho je mnohem menší a provozně levnější než femtosekundové lasery. Laser byl vyvinut výhradně pro operace šedého zákalu a umožňuje precizně a šetrně provádět klíčový krok operace, který má zásadní vliv na kvalitu a dlouhodobou stabilitu výsledku,“ vysvětluje MUDr. Stodůlka.

Název Capsulaser je složen ze dvou slov – capsula, což je anglický název pro pouzdro oční čočky, a laser. Capsulaser se používá právě pro otevření pouzdra oční čočky. Takže název doslova znamená laser pro pouzdro čočky.

Česko-americká myšlenka

Jak se vlastně zrodila myšlenka na spolupráci českého lékaře s americkou společností Excel Lens?

„V roce 2012 jsem provedl první laserovou operaci šedého zákalu v ČR a zároveň to byla první operace laserem Victus v Evropě,“ vzpomíná MUDr. Stodůlka. „Brzy jsem si však uvědomil, že tento způsob operace je velmi drahý a poměrně složitý. Stejně přemýšlel i David Mordaunt z USA, který podobný laser vyvinul a firmu na jeho výrobu prodal. Znali jsme se z mezinárodních kongresů o oční chirurgii a pustili se spolu do vývoje malého a podstatně jednoduššího laseru pro otevření pouzdra lidské čočky při operaci šedého zákalu. První prototyp byl na světě poměrně brzy, ale museli jsme jej postupně zdokonalovat, což vlastně děláme dodnes. Zároveň spolupracuji i na dalších projektech vývojů nových laserů. Nejdále je laser francouzské firmy Keranova, kterým jsem také provedl první operace na světě a který je nyní nejrychlejším laserem na světě pro operace očních vad.“

V rámci kliniky Gemini zatím s Capsulaserem pracuje pouze MUDr. Stodůlka.

Podívejme se nyní zpět v čase. V roce 1989 bylo v České republice provedeno 11 tisíc operací šedého zákalu, v roce 2013 už to bylo 80 tisíc zákroků a v roce 2015 počet operací překročil hranici 100 tisíc. S rostoucím počtem operací je nutné zdokonalovat i operační metody. Při operaci šedého zákalu je nutné odstranit z oka zakalenou čočku, která zhoršuje kvalitu vidění, a nahradit ji čočkou umělou. K tomu se ještě v nedávné době používal ultrazvuk. Od roku 2012 se šedý zákal v Česku operuje také laserem a od roku 2016 pak vstupuje do hry převratný Capsulaser. Ten získal v roce 2018 tzv. CE známku, takže se dnes může používat k operacím v celé Evropské unii. Zatím jej má k dispozici jen hrstka vybraných odborníků. Jejich počet se však postupně zvyšuje, takže již byla tímto laserem provedena více než tisícovka očních operací.

Capsulaser má v celé EU zatím k dispozici jen hrstka vybraných odborníků.

„V roce 2019 se náš Capsulaser začal používat i v Japonsku, což je významné, protože Japonsko je považováno v oční chirurgii za opravdovou špičku v technických inovacích,“ konstatuje MUDr. Stodůlka.

V rámci kliniky Gemini zatím s Capsulaserem pracuje pouze sám jeho spolutvůrce.

„Například dnes jsem udělal asi 10 operací,“ říká. „Vždy pečlivě vyhodnocujeme výsledky a pořád ještě dostáváme nápady, jak laser dále po krůčcích vylepšovat.“

Lze dojít za obzor?

Možnosti využití laseru v lékařství – a to i mimo oční chirurgii, jsou samozřejmě obrovské.

„Nikdo neví, kde se vývoj zastaví,“ uvažuje primář Pavel Stodůlka. „Největší revolucí, o které se v souvislosti s lasery v oční chirurgii mluví, je změna refrakčního indexu očních tkání nebo nitroočních čoček laserem. Dosud, pokud jsme chtěli změnit dioptrie oka, tak jsme laserem měnili tvar oční rohovky nebo se vyměnila oční čočka. Dvě firmy v USA však už testují laser, který dokáže vytvořit např. v oční rohovce asi 10 mikrometrů tenkou vrstvu o změněném indexu lomu světla, která dokáže zaostřit vidění, aniž by se změnil tvar rohovky. Otevírá to dosud netušené nové možnosti a staví na hlavu celou optickou teorii užívanou celými generacemi očních lékařů.“

Gemini

Soukromá oční klinika Gemini provozuje 10 pracovišť po celé ČR a jedno též ve Vídni. Zdejší kvalitní zdravotní péče je výsledkem týmu zkušených zdravotníků, pracujících se špičkovou technikou. V čele týmu stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR, oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí, který kliniku v roce 2003 založil.

Kde ještě?

Oční chirurgie není jediným medicínským oborem, kde se laser uplatňuje. K dalším oborům, ve kterých dosud našel využití, patří i neurologie, chirurgie, plastická chirurgie, dermatologie, gynekologie nebo stomatologie, a (možná překvapivě) také fyzioterapie.

Hana Janišová

jana.janosova@gemini.cz

Reklama
Související články
Stroje v pohybu – Autonomní studentská formule

Prostřednictvím našich článků už jsme vám na stránkách časopisu představili mezinárodní soutěž Formula Student a také několik týmů z českých technických univerzit, jež se do ní každoročně zapojují s vlastnoručně postavenými závodními auty. Tentokrát bude řeč o novince – prvním českém samořiditelném monopostu, s nímž se tým eForce z ČVUT účastní této soutěže v nové kategorii Driverless.

Inženýrská akademie ČR - V hlavní roli technologie

Inženýrská akademie ČR je organizace sdružující lidi se společným zájmem – podporovat výzkum, vzdělávání a inovace. Najdeme zde špičkové odborníky z různých oborů. V našem seriálu dáváme slovo těm z nich, jejichž oblasti působnosti mohou být pro naše čtenáře zvlášť zajímavé.

Další veletržní postřehy z EMO 2019

Z pohledu technika lze veletrh EMO v roce 2019 považovat za zdařilý, protože byl více o invenci, kreativitě, vylepšování stávajícího i hledání nových cest. Na veletrhu bylo možné vysledovat několik řekněme fenoménů, které se objevovaly napříč veletrhem. Přitom bych je přímo nepovažoval za trendy, protože obdobné počiny, technika, software i smýšlení byly (u asijských výrobců) k vidění o šest měsíců dříve na veletrhu obráběcích strojů v Pekingu. Nedávám tímto záminku k mezikontinentální diskusi o tom, kdo trendy určuje. V tomto textu zazní několik dalších veletržních postřehů.

Související články
Jak vytvořit draka

Už několikrát jsme v našem časopise představili formule, které jsou dílem studentů českých technických univerzit. Mezi nimi rozhodně nesmí chybět ta, která spatřila světlo světa na VUT v Brně – dravý i elegantní Dragon 9.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Inženýrská akademie ČR - Co je vlastně chemické inženýrství?

Inženýrská akademie ČR je organizace sdružující lidi se společným zájmem – podporovat výzkum, vzdělávání a inovace. Najdeme zde špičkové odborníky z různých oborů. V našem seriálu dáváme slovo těm z nich, jejichž oblasti působnosti mohou být pro naše čtenáře zvlášť zajímavé.

Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Názorové fórum odborníků

Na tomto místě budeme pravidelně přinášet názory odborníků k tématům, která se objeví v aktuálním vydání MM Průmyslového spektra. V březnovém vydání jsme zástupcům firem položili následující otázku:

Technologie napříč textilním průmyslem

Horké novinky ze světa technologií pro zpracování textilu a pružných materiálů představí ve dnech 14.–17. května 2019 veletrh Texprocess ve Frankfurtu nad Mohanem.

I ti nejlepší stále zlepšují

Každoročně ještě před začátkem vánočních svátků pohody a rodinných setkání se koná ještě jedno příjemné setkání v prostorách showroomu pražské společnosti Trumpf, která v prosinci pravidelně pořádá Dny otevřených dveří. I tentokrát byly dveře otevřené technické veřejnosti, zákazníkům a zájemcům o technologie zpracovávající plechy a profily po tři dny. Součástí programu byl také přednáškový blok, kde byly mj. představeny novinky Trumpf z loňského veletrhu Euroblech 2018 konaném v Hannoveru.

Finální výrobky pro celý svět

Inženýrská akademie ČR je organizace sdružující lidi, jejichž společným zájmem je podpora technického rozvoje, výzkumu, vzdělávání a inovací. V jejích řadách najdeme špičkové odborníky z nejrůznějších technických oborů. V našem seriálu dáváme postupně slovo těm z nich, jejichž oblasti působnosti mohou být pro čtenáře MM Průmyslového spektra zvláště zajímavé.

Strojírenské fórum 2018: Inteligentní výroba

Další z již tradičních setkání odborníků (nejen) z oblasti výroby – podzimní Strojírenské fórum – se odehrálo 8. listopadu, tentokrát v prostorách Ústavu výrobních strojů a zařízení a RCMT FS ČVUT v Praze.

Zjednodušuje práci, zkvalitňuje práci, zrychluje práci.

Již bezmála tři desetiletí se píše historie intenzivní spolupráce dvou velkých a úspěšných firem – společnosti Siemens a Škody Machine Tool. Letos představily další ovoce své spolupráce – zmenšený, ale funkční model horizontální vyvrtávačky ŠMT – HCW 4S a jeho virtuální dvojče.

V nejisté době je univerzálnost řešením

Automatizace průmyslových procesů řeší problémy s nedostatkem kvalifikované pracovní síly, nahrazuje fyzicky namáhavou či zdravotně škodlivou činnost, snižuje chybovost lidského faktoru, zkracuje výrobní časy a v konečném důsledku přispívá ke zvýšení kvality a zisku. Nejen toto je pro ředitele společnosti Acam Solution Ing. Pavla Bortlíka a jeho tým motivace, ale i zábava. Za relativně krátkou dobu na trhu se firma stala, ať už napřímo, či přes své obchodní partnery, dodavatelem společností jako Volkswagen, Toyota, Olympus, Škoda Auto, Edwards, TE, BOSH, Heinze Gruppe, Woco STV či Fanuc a nyní přichází s řešením vhodným nejen pro velké výrobce, ale také pro malé a střední podniky – s univerzální robotickou buňkou HXG. Důležitým komponentem v této buňce je mimo jiné systém pro upínání nulového bodu VERO-S od společnosti Schunk.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit