Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Průhledná elegance
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Průhledná elegance

Mezi lidmi, kteří nejsou lhostejní ke kráse, snad neexistuje jediný, který by neznal jméno Moser. A současně se obecně ví, že dokonalé předměty této značky – ať už ty, které slouží ke stolování, nebo ty k dekorování interiéru – pocházejí z českých rukou. Je to další důkaz neuvěřitelné české šikovnosti, která nás proslavila po celém světě.

Firma Moser vždy byla a je firmou ryze českou. Byla založena roku 1857 rytcem a současně schopným obchodníkem Ludwigem Moserem. Ten se již o necelých 20 let po založení firmy stal dvorním dodavatelem císaře Františka Josefa I. a jeho skleněné skvosty bylo možné najít i na stolech korunovaných hlav dalších zemí.

Proč však byla jeho sklárna úspěšnější než mnohé další? Důvodů bylo jistě více, ale hlavní byly dva: unikátní materiál – bezolovnatý křišťál, a neméně unikátní dekorační techniky – především broušení na hrany, speciální moserovské barvy a také leptaný a zlacený dekor.

Jak šel čas

Před druhou světovou válkou se potomek zakladatele Leo Moser prozíravě včas odstěhoval do USA. Firma se však naštěstí ani tehdy nestala německým majetkem, protože ji židovský majitel před svým odjezdem prodal české bance.

Sláva křišťálu Moser neupadla ani za dob socialismu. Tehdy se sice nijak nedbalo na marketing či propagaci značky, ale vzhledem k tomu, že firma zaměstnávala špičkové mistry skláře a rytce, nikdy se nesnížila kvalita výrobků. V Moseru působilo mnoho sklářských výtvarníků, kteří měli možnost zkoušet nové postupy a sklářské techniky. V té době vznikla některá velmi zajímavá díla – rozvoj zaznamenala hluboká rytina a v 70. letech přišly na svět například dodnes velmi populární obří číše.

Po několika dalších letech, kdy firma v podstatě fungovala jen díky věrnosti pracovníků a své dlouhodobé dobré pověsti, vstoupili do firmy Moser její dnešní akcionáři – manželé Jiří a Kateřina Zapletalovi a Josef Brož s manželkou Lindou Ruschakovou. Od té doby se píše raketový vzestup značky v rámci trhů doslova po celém světě.


Sklo značky Moser zdobí stoly korunovaných i nekorunovaných hlav států. Například v roce 2004 při svatbě španělského prince.

„Náš prvotní vstup do rolí minoritních akcionářů Moseru se udál víceméně náhodou,“ říká Jiří Zapletal. „Unikátnost výroby, ruční zpracování a historie firmy nás však ihned okouzlily, proto jsme měli zájem o odkup i zbytku akcií. Byl v tom velký emocionální náboj. S Josefem Brožem se známe 20 let, spolupracovali jsme spolu v plzeňské Škodovce. Právě on zprostředkoval nákup minoritního podílu v Moseru a při odkupu zbytku akcií došlo k naší dohodě o společném vlastnictví firmy.“

Pro ty nejnáročnější

Začátek nové epochy samozřejmě nebyl jednoduchý. Noví majitelé se museli potýkat se třemi základními problémy: nízkými mzdami ve výrobě, neexistujícím marketingem a pasivním přístupem k prodeji.

„Narovnání mezd jsme provedli okamžitě,“ vzpomíná Kateřina Zapletalová. „Na budování kvalitního marketingu a aktivního prodeje stále pracujeme.“

Jiří Zapletal měl výhodu – manažerské zkušenosti ve strojírenských firmách. Například do plzeňské Škodovky nastoupil v době, kdy byla na pokraji bankrotu, a byl součástí týmu, kterému se podařilo firmu zachránit a restrukturalizovat. Do firmy Moser přišel on i jeho kolegové s vizí, že jí vrátí slávu, které se těšila před válkou.

„Velkou inspirací pro nás byli Ludwig a Leo Moserové,“ říká Jiří Zapletal. „Firma byla založena s vizí vyrábět křišťál pro ty nejnáročnější zákazníky. Nedělaly se kompromisy v kvalitě ani v dokonalosti zpracování. Důležité byly osobní kontakty se zákazníky a výborný zákaznický servis. Na tento odkaz se snažíme navazovat, protože dokonalý zákaznický přístup je stejně významný i v současné době.“

Mistři svého oboru

Dnes je firma řízena managementem, přičemž první člověk najatý novými akcionáři byl současný generální ředitel František Schneider. Ten okamžitě začal budovat manažerský tým, částečně z lidí uvnitř firmy, částečně z nově příchozích.

„Mistři skláři i rytci však byli a jsou ve firmě velmi dlouhá léta,“ říká Kateřina Zapletalová. „Jedná se o velmi náročné obory, kterým se lidé léta učí. Někteří naši mistři Moseru doslova zasvětili celý svůj pracovní život. Moser má vlastní designové a vývojové studio, které vede kreativní ředitel a sklářský výtvarník Petr Larva. Ke spolupráci však pravidelně oslovujeme i externí umělce, výtvarníky a designéry.“


Výroba nádherných kusů z dokonalého materiálu byla a je, a nejspíše vždy bude, stoprocentně ruční.

Výroba nádherných kusů z dokonalého materiálu byla a je, a nejspíše vždy bude, stoprocentně ruční. Moser je tak luxusní manufakturou, která je v celosvětovém sklářském průmyslu unikátní.

Hana Janišová

lenka.fabian@moser.cz


BEZOLOVNATÝ KŘIŠŤÁL

Radnice Karlových Varů, které byly již v době založení sklárny proslaveným lázeňským městem, tehdy nechtěla Ludwigu Moserovi povolit výrobu běžného křišťálu. Důvodem byly obavy ze znečištění místní vody olovem, které se může ze skla uvolňovat. Moser se však svého záměru nevzdal a vyvinul speciální bezolovnatý křišťál. Dodnes má tato ryze česká technologie podíl na úspěchu produktů značky Moser.


 

Další články

Technologie zpracování skla/ keramiky

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: