Projekt Národní centrum kompetence - STROJÍRENSTVÍ (NCKS) byl realizován od ledna 2019 do prosince 2022. V konsorciu bylo zapojeno celkem 26 účastníků, z toho 9 výzkumných organizací a 17 průmyslových partnerů.
Respondenty jsme požádali o jejich názor na podobu budoucích technologií. Současná situace přinesla mnoho omezení, mezi jinými postihla také dodavatelské řetězce, znemožnila včasné dodávky do výrobních podniků a přinesla vyšší nároky na bezpečnost zaměstnanců. Jaké nové technologie podle vás mají v současné situaci největší potenciál se prosadit?
Lumír Biskup, manažer obchodu a marketingu, Norgren
V současné situaci se stále častěji setkáváme s rostoucími nároky na digitalizaci a inteligentní automatizaci. Na tyto požadavky jsme samozřejmě nuceni rychle reagovat, a proto přicházíme na trh s novými pneumatickými komponenty, jako jsou například úpravné jednotky vzduchu s elektronickým snímačem tlaku. Jsou vybaveny komunikačním protokolem IO-Link, který uživateli umožňuje načítat i měnit parametry bez nutnosti zastavení stroje, ukládat data z provozu zařízení a díky integrované diagnostice tyto parametry ihned vyhodnocovat a tím snížit prostoje strojního zařízení. Zkrátka zvýšila se potřeba digitálního přístupu k aktuálním, správným a přesným datům a možnost je online řídit a měnit prakticky z pohodlí a bezpečí „home office“. A tady vidíme potenciál se prosadit.
Jakub Červeň, podpora digitalizace v průmyslu, IntemacSolutions
Každý podnik zasáhla současná situace jiným způsobem. V rámci programu Digimat se setkáváme s malými a středně velkými výrobními podniky – od potravinářství až po čistou strojařinu. U podniků orientovaných na automotive či aerospace došlo k výraznému poklesu výroby. Avšak většina firem, se kterými spolupracujeme, zaznamenala pouze mírně sníženou poptávku a některé naopak zažívají růst. Tyto podniky pak hledají nové možnosti zvyšování efektivity své výroby. Evidentní je především zvýšený zájem o pomoc při výběru nebo efektivnějším užívání podnikového informačního systému. Hned na druhém místě firmy řeší možnost kapacitního plánování, zeštíhlení výroby nebo vzdálené správy výroby. Domnívám se, že právě takové systémy budou malé a střední výrobní podniky řešit i v budoucnu. Po zvládnutí tohoto kroku se budou moci vydat na cestu rozsáhlejší robotizace nebo automatizace.
Josef Sláma, ředitel, Renishaw
Budoucnost mají všechny technologie, které snižují vliv lidského faktoru. Ve výrobním odvětví to budou nepochybně systémy vzdálené kontroly výrobních strojů, vzdálená diagnostika, virtuální stroje a podobně. Ve společnosti Renishaw používáme termín Data Driven Manufacturing Systems. Představitelem produktu, který je úzce zaměřen tímto směrem, je software Renishaw Central. Toto řešení umožňuje uživatelům ukládat na jednom místě data o stavu stroje a stavu probíhající operace, včetně naměřených dat, chybových hlášení a provedených korekcí. Informace může uživatel dále využívat prostřednictvím standardizovaných aplikací, jako je MT Connect, prostřednictvím Renishaw Central API nebo ve vizualizacích přes webové rozhraní.
Zdeněk Haumer, vedoucí technického oddělení, Festo
Vize neosobního propojení lidí z domova je do jisté míry mylná, nejsme stroje. Pro mnoho profesí je synergie bezděčně samočinného sdílení informací nenahraditelná, třeba pro techniky poskytující poradenství. Zlepšení by přineslo velkolepější spojení – například sedět s ostatními ve virtuálním prostoru, ne u obrazovky počítače. I když by to bylo technicky možné, zatím je to nepředstavitelné – potřeba silné infrastruktury, vybavení i astronomické náklady tomu brání. Každá vize je však předzvěstí změn. Jsme přece hrdi na každý nový nástroj „online“. Obory virtuální techniky – netroufám si pro ně použít název IT – právě nesměle otevírají novou sféru a ohromný potenciál pro lidstvo, opouštějící stále více a častěji reálný svět pro ten virtuální.
Jiří Kůs, předseda výkonné rady, Asociace nanotechnologického průmyslu
V současnosti jsou na vzestupu především výrobky a řešení, které působí jako účinná prevence proti virové nákaze. Vedle respirátorů, roušek a dalších respiračních prostředků s nanovlákennou filtrační membránou bych chtěl zmínit nanotechnologické samočisticí nátěry a solitérní čističky vzduchu shodně pracující na fotokatalytickém principu, které čistí vzduch od organických nečistot včetně mikroorganismů. Velmi efektivně působí ve snižování virové nálože v interiérech. Používají se v mnoha zdravotnických zařízeních, tréninkových prostorech českých olympioniků a podobně. Tyto produkty jsou dostupné pro každého. I já je ve svém domě používám.
Pomůže vám integrace reálných prvků digitalizace a robotizace do vaší firmy zajistit vyšší produktivitu ve výrobě a dosažení vyšší efektivity všech vnitropodnikových procesů - od přijetí zakázky, přes konstrukci, výrobu, až po její expedici a v neposlední řadě nahradí tyto prvky scházející pracovní sílu?
Je typ vaší výroby (klíčový výrobní úsek ve firmě) vhodný k tomu, abyste integrací inteligentních automatizovaných systémů a „chytrých“ technologií on-line propojenými zvýšili její efektivitu provozu? Je to pro vás v této chvílí „na programu dne“, nebo jsou pro vás aktuálnější investice do upgrade výroby?
Petr Novák od loňského roku zastává pozici Director of Automotive Operations ve společnosti JTEKT European Operations. Je zodpovědný za devět výrobních závodů ve Francii, Belgii, ČR, Anglii a Maroku. Obrat této divize čítající 4 000 zaměstnanců představuje 1, 2 miliardy eur.
S rozvojem elektronického obchodování zaznamenala logistika velké změny. Dalším zlomovým okamžikem byl příchod pandemie na začátku tohoto roku, kdy e-shopy a logistické společnosti poskytující služby pro e-commerce musely prakticky den ze dne změnit své obchodní jednání, včetně logistiky. Proč se to jako jednomu z mála segmentů ekonomiky úspěšně podařilo a dále daří, jaké jsou nové trendy a jaký potenciál má umělá inteligence a další moderní technologie v logistickém byznysu? MM Průmyslové spektrum nad těmito tématy diskutovalo se zakladatelkou Zásilkovny a výraznou osobností české e- commerce Simonou Kijonkovou.
Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.
Ano, sběr bylin sem nepatří a je to špatně (?????). Anebo ne tak docela? No, byliny se obvykle sbírají proto, aby po svém zpracování pomáhaly léčit, hojit a podobně. Co to má se sběrem výrobních dat společného? Na první pohled pramálo - ale je to tak úplně pravda?
Pandemie koronaviru uzavřela hranice naší republiky a zahraniční pracovníci se nedostanou do zaměstnání. Řada domácích zaměstnanců musela nastoupit do karantény. Mnoho českých strojírenských podniků se tak dostalo do nemalých problémů. Firma Grumant hledala recept, jak se takovým problémům vyhnout nebo alespoň minimalizovat jejich následky.
Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.
V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.
Ivan Slimák je vedoucím závodu Škoda Auto ve Vrchlabí. člověk, který místo já většinou říká my je ve vedení závodu od roku 2011 a dá se říci, že mu dal novou tvář. Do té doby se zde montovaly Škodovky, známé jsou 1203, 105, 120, Favorit, Octavia, Roomster a další. Rozhodnutím koncernu Volkswagen se zde od roku 2011 nastartoval nový projekt a v roce 2012 sériová výroba automatických převodovek DSG (Direct Shift Gearbox).
Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem.
Proč jsme nejlepší?
a mnoho dalších benefitů.
... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou