V roce 2010 jsem se však rozhodl pro změnu a začal hledat práci v zahraničí. To rozhodnutí bylo postaveno na tradičním klišé: už od dětství jsem snil o… Takže jsem začal kontaktovat vedoucí firmy v oboru letectví a kosmonautiky. První na seznamu byla ESA, kde se v té době otevřela nabídka práce pro inženýra pro mechanismy v ESTEC, což je technologické centrum agentury v Holandském Noordwijku. Po absolvování pohovoru, který byl vše, jen ne snadný, jsem dostal nabídku pracovat pro agenturu přes kontraktorskou firmu AOES B.V. Agentura ESA takto nepřímo zaměstnává množství lidí, kteří sice nejsou přímo zaměstnanci, ale jejich pracovní náplň se v ničem neliší. Z pozice kontraktora jsem po 11 měsících postoupil na zaměstnance ESA a dnes pracuji pro agenturu třetím rokem.
Za co jste na stávajícím postu zodpovědný?
Protože Evropská kosmická agentura není mezi lidmi příliš známá, tak na úvod krátce vysvětlím, čím je práce pro ESA a konkrétně pro ESTEC specifická. Agentura sama v podstatě přímo technologie nevyvíjí ani nevyrábí, ale zadává práci evropským firmám. ESA definuje klíčové technologie, které je potřeba vyvinout, projekty pak financuje a lidé z ESTECu, kteří se danému oboru věnují, ESA zastupují jako projektoví a techničtí manažeři. Mimo řízení směru technologického vývoje má agentura i své projekty satelitů pro vědecké mise, pro pozorování Země, navigační systém Galileo a podílí se i na vývoji raketových nosičů. Pro každý takový projekt má agentura manažerský tým, který je technicky podporován skupinou expertů z ESTECu. Osobně na svém postu částečně dohlížím na několik vývojových projektů z oboru komponentů pro mechanismy, ale z větší části jsem členem týmů, které pracují na vývoji raket VEGA a Ariane 5ME. Pracujeme i na technologiích pro budoucí nosiče, takzvaný Future launchers preparatory programme.
Jaké musí mít člověk předpoklady, aby mohl vykonávat v zahraničí manažerskou pozici?
Vedle odborných a manažerských znalostí je základním předpokladem samozřejmě dobré zvládnutí cizího jazyka. Ale neznamená to nutně, že v angličtině dokonale zvládám nuance použití předpřítomného času. Spíše je potřebná slovní zásoba a znalost odborné terminologie.
Čeho všeho se vzdáváte při odchodu za prací?
Já jsem odešel do Holandska s celou rodinou, museli jsme se zde začlenit. Syn začal chodit do místní školy, což pro něj bylo těžké, protože neuměl jazyk. Ale zvládli jsme to. Také proto, že Holandsko je vůči cizincům ohromně vstřícné. Osobně mi v zahraničí nejvíc schází český humor při kontaktu s lidmi v práci i mimo ni. A zřejmě schází nejen mě, a proto se zde v ESTECu pravidelně scházíme na oběd s ostatními Čechy a Slováky.
Jaké máte další ambice v zahraničí?
Mírně nadsazeně mohu říci, že mám před sebou přibližně 10 až 15 let práce na tom, abych se mohl začít považovat za experta v oboru mechanismů pro kosmické aplikace. Ale ESA a celý evropský kosmický průmysl je velice kariérně zaměřený, takže prostor pro profesní růst určitě existuje. Často směrem k pozici hlavního inženýra pro určitou misi, projekt satelitu, nebo přímo na post manažera takového projektu.
Máte zájem vrátit se časem zpět do ČR, a čím byste se chtěl zde zabývat?
Časem asi ano, ale bude záležet také na tom, jak se bude pobyt v deštivém Holandsku dále líbit mé rodině a jestli se v České republice naskytne příležitost uplatnit zkušenosti z oboru.
Co podle vás, viděno zvenčí, našemu průmyslu v porovnání s tím, co nyní znáte, schází?
Nemůžu příliš porovnávat své zkušenosti z ČR a ze zahraničí, protože firmy, ve kterých jsem pracoval, se diametrálně liší. Na práci s firmami, které se podílejí na našich projektech, oceňuji obrovskou profesionalitu a úsilí, které je věnováno každému detailu vývoje, testování produktu a řízení kvality výroby. Vše je dáno jednoduchou skutečností, že satelit na oběžné dráze ze Země bohužel opravit nelze.
Zpracoval
Roman Dvořák
roman.dvorak@mmspektrum.com