Jakou vysokou školu jste studoval a z jaké střední školy jste přišel?
Jsem absolventem ČVUT v Praze, Fakulty strojní, obor Technologie výroby a řízení podniku. Na tuto školu jsem nastoupil po absolvování The English College in Prague.
Proč jste se rozhodl pro studium této VS a konkrétní specializace?
Ve věku, kdy jsem se rozhodoval o budoucím studiu, patřila mezi mé oblíbené předměty matematika a fyzika, a zároveň Fakulta strojní nabízela možnost studia oborů týkajících se letadel, což mě tehdy oslovilo. Obor výrobních technologií a managementu strojírenských podniků jsem si zvolil až během svého studia. Fakulta strojní také nabízela možnost studia v anglickém jazyce se skupinou mezinárodních studentů, což výborně navazovalo na předchozí English College. Z dnešního pohledu se volba studovat předměty v anglickém jazyce ukázala jako naprosto správná.
Na co z dob studií vzpomínáte rád a co naopak bylo špatné a v čem by se měly v porovnání se světem naše technické VŠ zlepšit?
Jak jsem uvedl výše, Fakulta strojní nabízela možnost studia v AJ, což mi usnadnilo zúčastnit se dvou dlouhodobých studijních pobytů v zahraničí, jmenovitě v Dánsku na The Engineering College of Horsens a v Indonésii na Institutu Teknologi Bandung. Jakýkoli styk s jinou kulturou, jiným jazykem a jiným způsobem života a vyučování člověka nesmírně obohatí a nabízí možnost porovnání.
Způsob výuky na ITB byl většinou porovnatelný s pražskou Fakultou strojní (i když v případě studentů z exotické Evropy byl přístup o něco individuálnějši než u řadových studentů), na druhou stranu život v Asii je jednou velkou lekcí sám o sobě. V Dánsku se jednalo spíše a Komenského školu hrou; metodologické postupy byly založeny na řešení praktických úloh. Například ke zkouškám byla povolena jakákoli literatura včetně PC. Otázky byly jednoduše postaveny tak, že u toho člověk musel přemýšlet a rozumět dané problematice. Tomu byla také uzpůsobena výuka, kterou vedli jak pedagogové, tak profesionálové z praxe. Úroveň znalosti anglického jazyka byla mezi dánskými studenty tak vysoká, že na začátku semestru přišel vyučující (marketingový ředitel celosvětově operující firmy) do třídy a oznámil: „Máme zde mezi sebou několik studentů ze zahraničí, takže tento semestr budou hodiny v angličtině... včetně závěrečné zkoušky, aby měli všichni stejné podmínky.“
Právě styk s praxí a možnost aplikace učební látky při řešení konkrétních praktických problémů bylo to, co mi na Fakultě strojní ČVUT nejvíce chybělo. Který ze systémů je lepší či horší, si však musí zhodnotit každý sám pro sebe, je to hodně individuální, každému vyhovuje něco jiného.
Na co by se měli studenti během studia soustředit a čeho naopak vyvarovat?
Je mi jasné, že následující se jednodušeji řekne, než realizuje, nicméně by se podle mého názoru studenti měli soustředit na pochopení učební látky a proniknutí do její podstaty, na pochopení zákonitostí, principů a řádů, které řídí veškeré procesy; nejen nabiflování se telefonního seznamu. Za další je třeba naučit se logickému a systematickému přístupu k řešení problémů; toho však nelze dosáhnout jinak než řešením praktických úloh, děláním chyb a učením se z nich. Velmi důležité je také osvojit si schopnost vyhledat, vytřídit a použit nalezené informace, včetně schopnosti zhodnotit důvěryhodnost zdroje. Naprosto zásadní je schopnost domluvit se v zahraničí, tedy studium jakýchkoliv jazyků.
Ke všemu výše uvedenému je však zapotřebí vzdělávacího systému, který k tomu studenty povede. Bez takového systému se může dobře nasměrované úsilí často obrátit v boj s větrnými mlýny, což je škoda.
Jakou máte dosavadní praxi, z jakých nabídek jste si po absolvování vysoké školy následně vybíral?
1. Siemens Kolejová vozidla, Praha, ČR: 3 roky, Project Quality Manager
2. Siemens Kolejová vozidla, Maracaibo, Venezuela: 1,5 roku, Commisioning, Mainenance and Warranty Issues Manager
3. Doppelmayr Cable Car, Wolfurt, AT: 3 roky, Project Quality Manager (projekty Caracas Cable Tren Bolivariano a MGM Las Vegas City Center)
4. Doppelmayr Cable Car, Vancouver, WA, USA: Production and Quality Manager (projekt Oakland Airport Connector)
Po studiu vysoké školy jsem absolvoval několik pohovorů v různých firmách na území ČR. Do Siemens Kolejová vozidla jsem se dostal na doporučení vedoucího mé diplomové práce, kterou jsem zpracovával pro Parker Hannifin.